Německo čeká na definitivní potvrzení ptačí chřipky na Rujáně

Německo se dnes dozví definitivní verdikt, jestli dvě labutě na Rujáně skutečně zabil nebezpečný virus H5N1. Potvrzení má přijít od referenční laboratoře ve Velké Británii. Že jde opravdu o člověku nebezpečný virus, je v Německu bráno jako hotová věc. Smrtící virus zřejmě zabil taky jestřába, kterého našli rovněž na Rujáně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

labuť na Rujáně | Zdroj: ČTK

Ministr zemědělství Seehofer považuje situaci za vážnou. Varuje ale před panikou, i když rychlost, se kterou se virus dostal na území Německa, překvapila i jeho.

"Takové tempo šíření nákazy nečekal nikdo. Že se tu ale virus objeví, bylo po víkendu jasné," uvedl ministr.

Spolková vláda už oslovila dvě firmy, aby co nejrychleji dodaly očkovací látky pro rizikové skupiny pro případ vypuknutí pandemie.

Šéfka resortu zdravotnictví Ulla Schmidtová ale opakuje. "Jde o zvířecí nákazu, není přenosná z člověka na člověka."

Podle expertů je jen otázkou času, kdy se smrtelně nebezpečný virus ptačí chřipky H5N1 objeví i v České republice. Nákaza se v posledních dnech přiblížila hranicím Česka, když její výskyt vedle Německa oznámilo i Rakousko. Už ode dneška proto u nás začíná platit pro podnikatelské chovy zákaz pobytu drůbeže ve venkovních výbězích. Od příštího úterý pak budou zakázány výstavy a trhy drůbeže a ptáků.

Jaký bude další postup, pokud se u nás objeví volně žijící pták nakažený virem H5N1, Radiožurnálu řekl mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

"Tak by se vymezilo území, kde k tomu nálezu došlo, o průměru tří kilometrů, kde by se nesměli žádní ptáci držet venku, a v okruhu dalších deseti kilometrů by se dezinfikovaly automobily. Samozřejmě, že když by došlo k zavlečení do chovů, tak potom by připadalo v úvahu vybití tohoto chovu, a zase by tam bylo určité ochranné pásmo."

Jiří Hošek, Naděžda Hávová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme