Německý tisk chválí kancléřku Merkelovou

Evropa oslavila o víkendu 50. výročí podpisu Římských smluv, které naostro zahájily evropskou politickou i hospodářskou integraci. Nějakou formou si výročí připomněly téměř všechny země napříč kontinentem, ale největší oslavy vypukly v Berlíně. Německo tenhle půlrok předsedá Evropské unii, a tak si dalo záležet na dobrém dojmu - povedlo se mu ho navodit? Co o tom soudí německé deníky?

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Ty se kromě oslav zaměřují i konkrétně na osobu hostitelky, kterou byla německá kancléřka Angela Merkelová. Deník Die Welt ji pochválil slovy: "Angela Merkelová si zaslouží označení Paní Evropa. Navzdory všem kritikům včera odhodlaně podepsala Berlínskou deklaraci, jejíž příprava se neobešla bez rozporů. Merkelová si svou pokojnou diplomacií pojistila úspěch do budoucna," píše Die Welt.

Chválou na adresu německé kancléřky nešetří ani Berliner Zeitung. "Angela Merkelová sehrála svou roli na unijním summitu v Berlíně naprosto skvěle. Byla vlídnou hostitelkou. Kdo si nebyl jist, že se kancléřka dokáže pohybovat na mezinárodní scéně, ten je snad nyní přesvědčen. Vypadalo to, že si svou úlohu mezi představiteli 27 evropských zemí skutečně užívá, míní deník.

Třeba ale britský tisk si z Berlínské deklarace dělá doslova legraci. V londýnských Timesech najdeme ironickou poznámku o nabubřelosti tohoto včera podepsaného dokumentu. Deník píše, že její text je nabubřelý a že obsahuje téměř komicky prázdné fráze. Začíná třeba prohlášením, že "Evropa byla po staletí Ideou" - (a to si někteří z nás mysleli, že šlo o geografický celek), dodávají sarkasticky Timesy.

A také německý tisk přidává kritickou doušku, i když o poznání mírnější. Zmiňovaný Berliner Zeitung označuje včerejší projev Merkelové za poněkud nekonkrétní. A je vděčný alespoň za její slova o tom, že by Evropa neměla sama sebe štěpit ani nechat někoho, aby ji rozbíjel. Merkelová se s mistrovskou neurčitostí sobě vlastní nevyjádřila k tomu, koho nebo co tím přesně míní. Nicméně největší tříštivý vliv může mít třeba debata o americké raketové základně v Polsku a České republice. Slova kancléřky by se tak dala přeložit jako varování jak pro USA, tak pro oba tyto evropské státy, píše Berliner Zeitung.

50. výročí Římských smluv plní také stránky italských deníků - ty většinou považují víkendový summit v Berlíně za nepříliš úspěšný pokus o kompromis.

Přehrát

00:00 / 00:00

Italský tisk pročetla spolupracovnice Radiožurnálu v Římě Vědunka Lunardi

Blízký východ naopak mnoho důvodů k oslavě nemá. Izraelsko-palestinský mírový proces se nehýbe příliš kupředu. Povzbudit ho přijela na palestinská území americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová. Jak ji přivítal blízkovýchodní tisk?

Ten se přinejmenším podivuje nad tím, že se Riceová nesešla s nikým z palestinského hnutí Hamas, ale jen s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem z hnutí Fatah. Obě hnutí dohromady tvoří palestinskou vládu, ale Izrael a západní státy Hamas bojkotují - považují ho za teroristickou organizaci.

Hamas se ale dočkal zastání dokonce v izraelském tisku - deník Haarec Riceovou tvrdě kritizuje a píše: "Demokracie je pro USA vysoce ctěnou hodnotou. A přitom ve chvíli, kdy Palestinci jsou jedinými z arabského světa, kdo uspořádají svobodné volby, otočí se k nim zbytek světa zády. Co chce svět Palestincům vzkázat? Že volby jsou spravedlivým mechanismem, ale jen tehdy, když je výsledek předem určen? To je nestydatý vzkaz směrem k palestinské demokracii. Neprospěje to ani snahám o utišení násilí: Hamas, který přikročil k příměří, se nedočkal žádné politické protihodnoty," myslí si Haarec.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme