Nová ukrajinská vláda získala důvěru, povstalci i armáda na Donbasu stahují těžké zbraně

Ukrajinský parlament podpořil program nové vlády a kabinet premiéra Arsenije Jaceňuka tak získal důvěru. Chystá se maximálně omezit státní výdaje a zvednout důchodový věk na 65 let. V zahraniční politice vláda jasně deklarovala úsilí o vstup do Evropské unie a NATO.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Arsenij Jaceňuk představil parlamentu programové prohlášení vlády

Arsenij Jaceňuk představil parlamentu programové prohlášení vlády | Zdroj: Reuters

Ukrajincům nastanou zlé časy. Vláda úplně uvolní ceny elektřiny i plynu a drasticky seškrtá sociální výdaje.

Podnikatelům naopak ulehčí život zrušením dvou třetin daňových předpisů, ovšem celou zemi čeká byrokraticky náročný přechod od sovětských standardů výroby na evropské.

Přehrát

00:00 / 00:00

Komplikovanost jednání o míru na východě Ukrajiny přiblížil Karel Svoboda z Karlovy univerzity

„Příští rok odhadujeme 5procentní pokles hospodářství a 20procentní inflaci. Růst může zemědělství a energetika,“ předpovídá analytik Oleg Ustěnko.

Na armádu chce vláda vydat pět procent HDP a chystá se zrušit neutrální status Ukrajiny.

Ukrajinský parlament schválil program Jaceňukovy vlády | Foto: Reuters

Povstalci i armáda na Donbasu stahují těžké zbraně z fronty

Mezitím proruští rebelové na jihu Donbasu začali podle ruské agentury Interfax stahovat své dělostřelectvo. Agentura ČTK také vydala zprávu, že stahování těžkých zbraní začalo i v Luhansku a přidal se i Kyjev, tedy vládní síly.

Termín schůzky tzv. minské skupiny, která má řešit urovnání krize na Donbasu, zůstává ale nejasný. Skupina se měla původně sejít začátkem týdne, pak se ale termín posunul na pátek a ani to není jisté.

Ukrajina žádá Rusko o uzavření úseku společné hranice

Číst článek

„Mohlo by to znamenat, že nám vznikne další tzv. zmražený konflikt – ani válka, ani mír. Uklidní se boje, ale těch příměří už bylo tolik a nikdy to vlastně nedopadlo nijak pozitivně, takže musíme být skeptičtí a čekat, zda se to bude dodržovat,“ řekl Karel Svoboda z Katedry ruských a východoevropských studií Karlovy univerzity.

Podle jeho názoru je ale vždy prostor pro jednání. „Ukončení bojů a nepřátelství je důležitá hodnota a o jednání je nutné se snažit vždycky.“

Současně ale poznamenal, že jednání jsou komplikovaná. “Z jedné strany povstalci říkají, že jsou samostatná republika, z druhé strany to není uznáváno. Čili jednání jsou velmi složitá a zablokovaná.“

„Do toho roli hraje Rusko, které se tváří, že ono nic a zároveň chce jednat. Jeho pozice je trošku schizofrenní,“ uvedl Karel Svoboda.

Martin Dorazín, Veronika Sedláčková, Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme