Nový srbský prezident Nikolić: Srbsko z evropské cesty nesejde

Vítěz prezidentských voleb v Srbsku Tomislav Nikolić slíbil boj s korupcí, kriminalitou a obranu práv kosovských Srbů. Vyslovil se také pro "evropskou cestu" Srbska a mírně proevropskou rétorikou také vzal vítr z plachet demokratům. Nikolić v nedělním druhém kole voleb o 3 procenta porazil dosavadního prezidenta Borise Tadiće. Pomohla mu v tom i nízká volební účast, která byla jen zhruba 45 procent.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový srbský prezident Tomislav Nikolič | Zdroj: ČTK

Evropská komise na svých webových stránkách novému srbskému prezidentovi Tomislavu Nikolićovi nedopatřením blahopřála už tři hodiny před zavřením volebních místností.

Předčasné kliknutí některého z evropských úředníků ale volební výsledky potvrdily. Nikolićovi zřejmě nahrála nízká volební účast, jeho vítězství přesto bylo nečekané. Dosavadní prezident Boris Tadić byl favorizován z 95 procent.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výsledky srbských voleb shrnuje redaktor Martin Dorazín

Nikolićova Srbská pokroková strana sice vyhrála parlamentní volby, zatím však nebyla schopna dát dohromady koaliční většinu. Nikolić přesto v prvním kole prezidentských voleb prohrál o pouhých 10 000 hlasů.

„Je možné, že když se lidé dívali na průzkumy během čtrnácti dnů mezi prvním a druhým kolem, nepovažovali za nutné k volbám přijít. Větší účast by skutečně nahrávala Borisi Tadićovi,“ myslí si redaktor Českého rozhlasu 6 Alexander Tolčinský.

Důvodem Nikolićova úspěchu může být i populistická rétorika zaměřená na sociální otázky, v níž Srbům sliboval, že sníží daně všem kromě nejbohatších lidí. Těm je chce naopak zvýšit.

Nikolić v prvním povolebním vystoupení prohlásil, že Srbsko z evropské cesty nesejde. Nastávající srbský prezident prodělal v posledních letech vývoj od radikála a ultranacionalisty k umírněnému proevropskému politikovi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Českého rozhlasu 6 Alexander Tolčinský analyzoval výsledky prezidentských voleb v Srbsku

Nikolić také po vyhlášení prvních volebních výsledků složil funkci předsedy Srbské pokrokové strany a prohlásil, že bude prezidentem všech občanů.

Poražený kandidát demokratů Boris Tadić oznámil, že nechce být premiérem v příští vládě. Tu sestavuje jeho Demokratická strana, socialisté a liberálové. Překvapivý výsledek prezidentských voleb by ale mohl mít vliv na další koaliční jednání a podobu budoucí vlády.

Nikolić je zkušený politik, v parlamentu sedí nepřetržitě už 20 let. Dokázal stranu oddělit od Srbské radikální strany a téměř z ničeho ji přivést až k volebnímu vítězství. Je silně orientovaný na Rusko, kampaň i jeho stranu financují Rusové, konkrétně strana Jednotné Rusku Vladimira Putina.

Martin Dorazín, Alexander Tolčinský, Simona Bartošová, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme