Obama: NATO začne zásahu v Libyi zcela velet ve středu
Severoatlantická aliance převezme kontrolu nad operacemi v Libyi už zítra. Ve Washingtonu to v noci na úterý oznámil americký prezident Barack Obama.
Aliance tak začne řídit ochranu libyjských civilistů. Spojené státy podle Obamy budou hrát hlavně podpůrnou roli. Spojencům pomohu například i v rámci logistiky.
Příspěvek Víta Pohanky z projevu amerického prezidenta Baracka Obamy k situaci v Libyi a další americké účasti v konfliktu
Šéf Bílého domu během zhruba půlhodinové řeči Američanům vysvětloval důvody účasti Spojených států na intervenci.
„Stáli jsme tváří v tvář možnosti násilí v děsivém měřítku,“ řekl americký prezident. Připustil, že bezletová zóna a letecké útoky nevyženou Muammara Kaddáfího z Libye: „Ale to nemůže být argument proto, abychom nezasáhli pro dobrou věc,“ uvedl.
Podle něj v Libyi hrozilo krveprolití. Toho by se na povstalcích dopustily jednotky loajální plukovníkovi Muammaru Kaddafímu.
A právě to by podle Obamy bylo nemyslitelné. Navíc zásah má mezinárodní rozměr a role Spojených států je v něm omezená.
„Je mnoho míst na světě, kde nevinní civilisté čelí brutálnímu násilí ze strany vlastní vlády. A svět by neměl čekat, že si Amerika osvojí roli světového policisty. Hlavně v době, kdy se sama potýká s mnoha vlastními problémy,“ vzkázal. Jenže v případě Libye neměli Američané podle Baracka Obamy na vybranou.
Barack Obama taky vyzdvihl úspěch spojenců. Těm se podle jeho slov podařilo zastavit "smrtící postup" Kaddáfího sil.
Analytik Visingr: Obama odpůrce nepřesvědčil
Těm, kteří byli pro zásah, Obama podle bezpečnostního analytika Lukáše Visingra jejich názor potvrdil, pochybovačům adekvátní argumenty nenabídl. Například se v projevu vůbec nezmínil, že konflikt začal bez podpory Kongresu a také, že v počátku nedefinoval cíle celé akce. Kongresmani poukazují, že není jasné, čeho chtějí Spojené státy v Libyi dosáhnout.
Visingr se v poledních Ozvěnách dne Radiožurnálu pokusil odhadnout další postup USA v libyjském konfliktu. „Taktická letecká podpora na bojišti a udržování bezletové zóny může připadnout některým evropským a arabským státům a Američané si mohou podržet podpůrnou roli,“ myslí si. „Cílem západních zemí zřejmě bude poskytovat vzdušné letecké krytí a podporu postupujícím povstalcům,“ dodává. Kdyby se to nemělo dařit, jedinou možností úspěchu mezinárodního společenství bude podle Visingra přímá likvidace Kaddáfího.