Obětí srbských násilností v Bělehradě je srbský uprchlík z Kosova

Totožnost mladého Srba, který uhořel při útoku vandalů na ambasádu Spojených států amerických, potvrdil soud v Bělehradě. Šlo o jednadvacetiletého Zorana Vujoviče z Nového Sadu na severu Srbska, asi 70 kilometrů od Bělehradu. Jeho rodina je původem z Kosova. V době střetů v roce 1999 odešli z Čaglavice nedaleko kosovského centrálního města Prištiny. Mladík byl studentem druhého ročníku novosadské univerzity, kde se s ním naposledy rozloučí v pondělí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Srbové protestují proti odtržení Kosova

Srbové protestují proti odtržení Kosova | Zdroj: ČTK

Demonstranti na velvyslanectví zaútočili po čtvrtečním, zpočátku pokojném mítinku proti vyhlášení nezávislosti bývalé jihosrbské provincie Kosovo. Radikální mladíci vtrhli dovnitř a jednu část velvyslanectví zapálili. Zuhelnatělé tělo se našlo v prvním patře budovy. Sponu z pásku a řetízek na ruku poznali členové rodiny. Potvrdili tak totožnost, kterou pak přesně určila analýza DNA.

Protesty Srbů pokračovaly v Kosovu a Černé Hoře

Proti vyhlášení samostatnosti bývalé provincie protestovali Srbové přímo v Kosovu a také v sousední Černé Hoře. Asi deset tisíc lidí se sešlo v černohorské metropoli Podgorici. K protestu proti kosovské samostatnosti vyzvaly tamní opoziční prosrbské strany. Demonstranti požadovali, aby černohorská vláda Kosovo nikdy neuznala. Přitom sama Černá Hora vyhlásila před necelými dvěma lety - v červnu 2006 - nezávislost na Srbsku.

Hořící vůz kosovské policie | Foto: ČTK/AP

Policie Organizace spojených národů předtím rozháněla demonstranty v kosovské Mitrovici. Pět tisíc jich tam zastavila při pokusu přejít most přes řeku Ibar, která toto správní středisko severního Kosova dělí na srbskou a albánskou část. Policisté proti nim museli použít slzný plyn. V srbském hlavním městě Bělehradu je po čtvrtečních pouličních násilnostech relativní klid, chráněný silnými jednotkami policie.

Demonstrovalo se také v Česku

Na tři stovky lidí v Praze protestovaly proti osamostatnění Kosova. Na Palackého náměstí se sešli nejdřív extremisté, kteří si říkají Autonomní nacionalisté Střední Čechy. Na druhé demonstraci už bylo daleko pestřejší spektrum lidí, mezi kterými bylo i hodně Srbů žijících v České republice. Obě akce se obešly bez násilí a konfliktů s policií.

Čeští odpůrci uznání samostatného Kosova sbírají podpisy pod petici. Ta vyjadřuje nesouhlas s případným uznáním nezávislosti Kosova Českou republikou a je adresovaná Poslanecké sněmovně. Zatím se pod ní podepsalo zhruba sedm set lidí.

Kdo je za peticí, vysvětila za signatáře Eva Jašová: "Petici pořádá naprosto neznámá skupina lidí, prostých občanů, kteří se sešli právě po vyhlášení samostatného Kosova před srbským velvyslanectvím, aby podpořili srbský národ. Nejedná se o žádnou politickou stranu, jsme naprosto napříč veškerým politickým hnutím." První podpisové archy petice přinesou odpůrci kosovské samostatnosti do Poslanecké sněmovny zřejmě v pondělí. Chystají také další protesty v ulicích.

Česká diplomacie zatím nezávislost Kosova neuznala, ministr zahraničí Karel Schwarzenberg uvedl, že se tak stane, až "uzraje čas". Naše republika má podle něj zájem na dobrých vztazích se Srbskem.

Miroslav Panuška, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme