Pákistán dostane od EU přes 100 milionů eur pomoci

Evropská unie bude Pákistánu štědře finančně pomáhat v budování demokracie a v boji s terorismem. To je jeden ze závěrů historicky prvního summitu Evropské unie s Pákistánem v Bruselu. Za české předsednictví jej řídil prezident Václav Klaus. Z Pákistánu na schůzku přijel prezident Ásif Alí Zardárí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pákistánský prezident Zardárí (uprostřed) | Zdroj: ČTK

"Děkujeme vám za peníze, které jste nám přislíbili. Budou sloužit hlavně uprchlíkům z oblastí zasažených boji," prohlásil prezident Zardárí. Evropská unie podpoří obnovu pákistánských oblastí zničených střety s fundamentalistickým hnutím Taliban částkou 124 milionů eur. 72 milionů půjde na humanitární pomoc.

"Tato pomoc pokryje nejnutnější potřeby uprchlíků. Jídlo, vodu, hygienické zázemí, přístřeší, kuchyňské vybavení a další nutné věci," prohlásil předseda Evropské komise José Barroso.

Dalších 52 milionů eur má Pákistán dostat na nehumanitární účely. Hlavně na domácí boj s hnutím Taliban, které jeho území využívá jako jednu ze svých základen. Prezident Zardárí při památce své zesnulé ženy - expremiérky Benazir Bhutové - slíbil, že nedopustí v Pákistánu návrat diktatury a ochrání demokracii.

K tématu si můžete také přečíst:
Při sebevražedném útoku v Pákistánu zahynulo minimálně 15 lidí
Z pákistánského údolí Svát prchají tisíce lidí
Spojené státy znepokojuje postup Talibanu v Pákistánu
Pákistánem opět zmítá mocenský boj mezi vládou a opozicí

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme