Pákistán dostane od EU přes 100 milionů eur pomoci

Evropská unie bude Pákistánu štědře finančně pomáhat v budování demokracie a v boji s terorismem. To je jeden ze závěrů historicky prvního summitu Evropské unie s Pákistánem v Bruselu. Za české předsednictví jej řídil prezident Václav Klaus. Z Pákistánu na schůzku přijel prezident Ásif Alí Zardárí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pákistánský prezident Zardárí (uprostřed)

pákistánský prezident Zardárí (uprostřed) | Zdroj: ČTK

"Děkujeme vám za peníze, které jste nám přislíbili. Budou sloužit hlavně uprchlíkům z oblastí zasažených boji," prohlásil prezident Zardárí. Evropská unie podpoří obnovu pákistánských oblastí zničených střety s fundamentalistickým hnutím Taliban částkou 124 milionů eur. 72 milionů půjde na humanitární pomoc.

"Tato pomoc pokryje nejnutnější potřeby uprchlíků. Jídlo, vodu, hygienické zázemí, přístřeší, kuchyňské vybavení a další nutné věci," prohlásil předseda Evropské komise José Barroso.

Dalších 52 milionů eur má Pákistán dostat na nehumanitární účely. Hlavně na domácí boj s hnutím Taliban, které jeho území využívá jako jednu ze svých základen. Prezident Zardárí při památce své zesnulé ženy - expremiérky Benazir Bhutové - slíbil, že nedopustí v Pákistánu návrat diktatury a ochrání demokracii.

K tématu si můžete také přečíst:
Při sebevražedném útoku v Pákistánu zahynulo minimálně 15 lidí
Z pákistánského údolí Svát prchají tisíce lidí
Spojené státy znepokojuje postup Talibanu v Pákistánu
Pákistánem opět zmítá mocenský boj mezi vládou a opozicí

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme