Pákistán zaútočil na cíle v íránské provincii Sístán a Balúčistán. Při úderu zemřelo nejméně devět lidí

Pákistán v noci na čtvrtek zaútočil na cíle v íránské provincii Sístán a Balúčistán, která leží na hranicích obou zemí. Informují o tom agentury AFP a Reuters, podle nichž při jednom z výbuchů zemřely tři ženy a čtyři děti. Írán předtím v týdnu podnikl vzdušné údery na území Pákistánu, což Islámábád tvrdě kritizoval a varoval před vážnými následky.

Aktualizováno Islámábád/Teherán (Aktualizováno: 11:12 18. 1. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muž se dívá na televizní obrazovku poté, co pákistánské ministerstvo zahraničí uvedlo, že země provedla údery uvnitř Íránu zaměřené na separatistické bojovníky, dva dny poté, co Teherán uvedl, že zaútočil na základny bojovníků napojených na Izrael na pákistánském území

Muž se dívá na televizní obrazovku poté, co pákistánské ministerstvo zahraničí uvedlo, že země provedla údery uvnitř Íránu zaměřené na separatistické bojovníky, dva dny poté, co Teherán uvedl, že zaútočil na základny bojovníků napojených na Izrael na pákistánském území | Foto: Akhtar Soomro | Zdroj: Reuters

Zdroj z pákistánských zpravodajských služeb AFP sdělil, že se útok zaměřil na balúčské povstalecké skupiny v oblasti na jihovýchodě Íránu. Reuters s odvoláním na pákistánský zpravodajský zdroj zase píše, že při úderu hranici obou zemí překročila pákistánská letadla.

Teherán podnikl raketový útok, který zabil dvě děti, tvrdí Pákistán. Iránská média původní zprávy stáhla

Číst článek

Pákistánské ministerstvo zahraničí útok potvrdilo a zdůvodnilo ho národní bezpečností. Islámábád tvrdí, že při úderech zemřelo několik teroristů. Teherán zatím informoval jen o úmrtí civilistů, ze čtyř dětí ani tří žen podle něj nikdo neměl íránské občanství. „Při raketovém útoku v jedné z pohraničních vesnic zahynuli také dva muži, čímž se počet obětí zvýšil na devět,“ uvedla íránská státní tisková agentura IRNA s odkazem na místního představitele.

Pákistánský premiér Anvar Hakk Kakar v souvislosti s útoky zkrátí návštěvu Světového ekonomického fóra (WEF) v Davosu. „Rozhodl se zkrátit svou návštěvu s ohledem na současný vývoj,“ uvedla na tiskové konferenci mluvčí pákistánského ministerstva zahraničí k předčasnému odletu předsedy vlády ze švýcarského Davosu.

Pákistánské ozbrojené síly jsou v „extrémně vysoké pohotovosti“, na jakékoli „pochybení“ z íránské strany budou tvrdě reagovat, uvedla dopoledne agentura Reuters s odkazem na pákistánského bezpečnostního představitele.

Pákistánská armáda popsala útok jako „sérii vysoce koordinovaných a specificky cílených přesných vojenských úderů“, které podle ní zasáhly teroristické skupiny. Dodala, že při útoku použila bezpilotní letouny, rakety, drony a další typy zbraní odpalované ve velké vzdálenosti od cíle, aby se zabránilo obranné palbě z cílové oblasti.

Do příběhu jsme chtěli dostat mazanost českých špionů, přibližuje novinářka Szántó seriál Extraktoři

Číst článek

Podle agentury AP je tak pravděpodobné, že pákistánské stíhačky nevstoupily do íránského vzdušného prostoru. Armáda také uvedla, že věnovala maximální pozornost tomu, aby se zabránilo vedlejším škodám, a vyzvala k „dialogu a spolupráci“ při řešení problémů mezi oběma „bratrskými zeměmi“.

Írán požaduje od Pákistánu ohledně útoků okamžité vysvětlení, řekl agentuře Tasnim nejmenovaný íránský představitel. Teherán si předvolal pákistánského chargé d'affaires, uvedla tisková agentura YJC, která je napojená na íránskou státní televizi. Pákistán ve středu odvolal svého velvyslance z Teheránu v souvislosti s úterními vzdušnými údery Íránu. Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Náser Kanání rovněž uvedl, že Teherán pákistánské útoky důrazně odsuzuje.

Írán v týdnu útočil na území Pákistánu na dvě základny balúčské militantní skupiny Džajš al-Adl. Podle Islámábádu přišly o život dvě děti, tři dívky utrpěly zranění.

Generál Šedivý: Húsíové nerespektovali silná doporučení. Údery museli čekat, mohly ale přijít dřív

Číst článek

Militantní sunnitská skupina Džajš al-Adl (Armáda spravedlnosti) byla založena v roce 2012 a v poslední době stupňuje přeshraniční útoky proti íránským bezpečnostním silám, a to včetně pumových útoků a únosů. Džajš al-Adl tvrdí, že usiluje o širší práva a lepší životní podmínky pro menšinu Balúčů v převážně šíitském Íránu. Teherán proti ozbrojencům v pohraničí dlouhodobě bojuje, ale úder pomocí raket a dronů byl bezprecedentní.

Írán v posledních dnech útočil také na cíle v Sýrii a Iráku, který se kvůli tomu obrátil na OSN.

Čína jako mediátor

Čína je připravena sehrát konstruktivní roli ve snaze snížit napětí. V reakci na odvetný pákistánský úder na cíle v Íránu to ve čtvrtek uvedlo čínské ministerstvo zahraničí. Agentura AFP v této souvislosti poznamenala, že Peking s oběma zeměmi udržuje blízké vztahy.

„V případě potřeby obou stran jsme k dispozici, abychom sehráli konstruktivní roli v zájmu uklidnění situace,“ uvedla mluvčí čínské diplomacie. Podle televize Al-Džazíra také obě země vyzvala, aby se vyvarovaly kroků, které by vedly k eskalaci napětí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme