Palestinci si připomněli 65. výročí národní katastrofy, došlo i ke střetům s izraelskými vojáky
Velkými shromážděními si Palestinci na okupovaném Západním břehu připomněli výročí národní katastrofy, jak nazývají svůj exodus před pětašedesáti lety. Na několika místech se izraelské jednotky střetly s militantními palestinskými demonstranty. Nakba, jak Arabové události z roku 1948 nazývají, připomíná odchod stovek tisíc Palestinců z území dnešního Izraele.
V Rámalláhu, Hebronu, Gaze, Betlémě i dalších městech se v pravé poledne sešly tisíce Palestinců. Sirény se rozezněly na symbolických pětašedesát vteřin. Hrála hudba, pronášely se proslovy.
„Bylo to mezinárodní spolčení proti palestinskému lidu, které dalo Izraeli naší zemi a učinilo z Palestinců uprchlíky. Ale dneska, po 65 letech jim říkáme: stále víc trváme na svém právu na návrat,“ dělí se o svůj pohled na historickou událost Palestinec na shromáždění v Rámalláhu, správním centru okupovaného Západního břehu.
Palestinci si připomněli 65. výročí národní katastrofy, došlo i ke střetům s izraelskými vojáky. Podrobnosti od zpravodaje Štěpána Macháčka.
V roce 1948 uprchlo z území dnešního Izraele tři čtvrtě miliónů Palestinců. Historiografie obou znesvářených stran se liší v pohledu na příčinu tohoto útěku, ani jedna ho ale nepopírá.
Dnes žije v uprchlických táborech na Západním břehu a v sousedním Jordánsku, Egyptě, Libanonu a Sýrii několik miliónů dávných uprchlíků a jejich potomků.
Ani letošní připomínka se neobešla úplně bez násilí. Militantní palestinská mládež si s izraelskou policií vyměňovala kameny a granáty se slzným plynem.
Oslavy nakonec utichly a Palestinci se vrátili do svých uprchlických domovů. Otázka, co bude s Palestinci v příštích letech, ale zůstává. Mnozí z nich stále doufají, že se do původních domovů vrátí. Právo na návrat je přitom tématem, na kterém se obě strany konfliktu jen stěží dohodnou.