Papež chce zveřejnit vatikánské dokumenty z druhé světové války

Papež František se chystá zpřístupnit vatikánské archivy s dokumenty z druhé světové války. Médiím to potvrdil papežův přítel, argentinský rabín Abraham Skorka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež František | Zdroj: Reuters

"Papež trvá na tom, co říkal už jako kardinál a jistě to uskuteční. Věřím, že on archivy otevře," uvedl v The Sunday Times Skorka.

Na světlo by tak mohly vyjít třeba důkazy o tom, jak se za války zachoval tehdejší papež Pius XII. Katolická církev podle řady kritiků zavírala před holokaustem a dalšími nacistickými zvěrstvy oči a ‚lhostejně mlčela.‘

Přehrát

00:00 / 00:00

Církevní historik Jaroslav Šebek v pořadu Stalo se dnes

Vatikán se zatím ke kontroverzní pasáži svých dějin příliš nevyjadřoval. I proto se během posledních 70 let vyrojila k tomuto tématu celá řada teorií, mýtů i fám.

Církevní historik Jaroslav Šebek upozornil, že řada dokumentů, týkajících se pronásledování židů, už byla publikována. Může se ale podle něj najít řada věcí, které se budou týkat i bývalého Československa.

„Jednak vztahu Vatikánu k protektorátní situaci a především vztahu tehdejšího papeže k situaci na Slovensku, k tehdejšímu fašistickému, katolickému státu,“ myslí si Šebek.

Igor Maňour, Martin Křížek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme