Papež František míří do Irska. Setká se zde s oběťmi sexuálního obtěžování tamních kněží

Papež František se během své víkendové návštěvy Irska setká i s tamními oběťmi sexuálního zneužívání kněžími a v sobotu se za oběti pomodlí v dublinské katedrále. Při upřesnění programu papežovy cesty o tom v úterý informoval mluvčí Vatikánu. Cesta se koná u příležitosti Světového setkání rodin, které v Dublinu začíná rovněž v úterý.

Vatikán  Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež František | Foto: Filippo Monteforte/Pool | Zdroj: Reuters

Mluvčí Greg Burke na tiskové konferenci potvrdil, že papež se s oběťmi sexuálního zneužívání setká, neuvedl však, kdy přesně se tak stane a s kolika oběťmi se papež sejde. Burke dodal, že papež taková setkání pořádá v každé zemi, kde se tyto nepravosti děly. Podobná schůzka se konala i letos v lednu při jeho návštěvě v Chile.

Papež je v posledním roce pod velkým tlakem kvůli sexuálnímu zneužívání nezletilých kněžími v minulosti a kvůli zakrývání těchto zločinů některými místními církevními představiteli. V případě chilské katolické církve se František dlouho zastával jednoho z biskupů, který zneužívání kryl.

Zanedbali a opustili jsme ty nejmenší, odsoudil papež František sexuální zneužívání v církvi

Číst článek

Letos v květnu svolal papež do Vatikánu všechny chilské biskupy a obvinil je, že děti před pedofilními kněžími nedostatečně chránili. Všichni chilští biskupové poté nabídli rezignaci.

V pondělí Vatikán zveřejnil dopis, v němž se papež v několika jazycích omluvil za to, že církev zneužívání léta ignorovala. Dopis byl zveřejněn několik dnů poté, co velká porota v americkém státě Pensylvánie vydala zprávu o tamním zneužívání dětí kněžími. Podle ní jen v tomto americkém státě v uplynulých 70 letech na 300 duchovních zneužilo nejméně 1000 dětí.

Ne všichni ale papežovu omluvu přijali. „Oběti zneužívání už jsou unaveny prázdnými omluvami a vyjádřeními solidarity, které nedoprovází jasná výzva k činům,“ uvedla Maeve Lewisová, šéfka irské organizace One in Four, která pomáhá lidem sexuálně zneužívaným v dětství. Podle jejího názoru je papežova návštěva Irska pro mnohé stresující a vyvolává „staré pocity studu, ponížení a zoufalství“.

Méně konzervativní Irsko

Papež František zahájí dvoudenní pobyt Irska v sobotu, kdy se setká s prezidentem Michaelem Higginsem, navštíví dublinskou katedrálu Panny Marie a večer se zúčastní Světového setkání rodin. V neděli zavítá na poutní místo v obci Knock na severu země a odpoledne bude sloužit v dublinském parku mši pod širým nebem, která Světové setkání rodin uzavře. Na nedělní odpoledne v Dublinu chystají některé oběti zneužívání protest.

Návštěvu hlavy katolické církve zažilo Irsko naposledy v roce 1979, kdy tam davy nadšeně vítaly papeže Jana Pavla II. Nyní je ale Irsko jinou zemí, už ne tak konzervativní.

Irové například letos v referendu schválili legalizaci interrupcí a v roce 2015 se vyslovili pro homosexuální sňatky. Pověst katolické církve je navíc i v této zemi pošramocena skandály kolem zneužívání nezletilých kněžími.

Na papežově nedělní mši pod širým nebem v dublinském parku se očekává půl milionu lidí. Server BBC ale v této souvislosti připomněl, že Jana Pavla II. v roce 1979 přišlo na stejné místo pozdravit odhadem 1,25 milionu lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme