Paříž má novou atrakci. Stavbu architekta Gehryho, spoluautora Tančícího domu

V Paříži dnes slavnostně odhalili stavbu, která se stane další z mnoha atrakcí francouzské metropole. Navrhl jí kanadsko-americký architekt Frank Gehry, spoluautor pražského Tančícího domu. Gehryho projekty mají neobvyklou strukturu, jsou vzdušné, otevřené a jeho nové dílo není v tomto směru výjimkou. A pro návštěvníky z Česka může být zajímavé i to, že má i vlastní český rukopis.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nová budova nadace Louise Vuitona v Paříži

Nová budova nadace Louise Vuitona v Paříži | Zdroj: Reuters

Západ Paříže je sám o sobě skokem do dalšího století, na stanici metra Port Maillot obdivujete ladné budovy moderní čtvrti La Defense, pak se vydáte pěšky do Bouloňského lesíka a po pár metrech strnete úžasem.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nové stavbě architekta Franka Gehryho v pařížském Bouloňském lesíku natáčel zpravodaj Jan Šmíd

Před vámi se tyčí - loď, koráb, ledovec - to je jen několik málo charakteristik pozoruhodné stavby. Na každého působí budova jinak.

„Bílá velryba se v literatuře nazývá Moby Dick a přesně tak na mě ta budova působí. Je to Moby Dick v zeleném moři,“ říká jeden britský novinář a rozebírá, kam až lze jít v odvaze porušit zásady a postavit v metropolích stavby, které se dívají hodně dopředu. V Praze je podle něj taková stavba jediná. A opět u ní byl Frank Gehry.

„Myslím, že Tančící dům byl postaven tak, aby pobavil. Je z něj cítit radost, nebo ještě spíše hra, ale má to strukturu a je to umění,“ vysvětluje novinář.

Nová budova nadace Louise Vuitona v Paříži, autorem je Frank Gehry | Foto: Reuters

Říká se tomu Bilbao efekt. Poté, co bylo na základě projektu Franka Gehryho postaveno v Bilbau Guggenheimovo muzeum, začali se do tohoto baskitského města sjíždět turisté. Muzeum se stalo jeho největší atrakcí a pozvánkou k jeho návštěvě.

Poradce šéfa nadace Bernarda Arnaulta Jean Paul Claverie se nijak netajil tím, co společnost inspirovalo:

„Po návštěvě Bilbaa a prohlídky Guggenheimova muzea jsme kontaktovali Gehryho, navštívili ho v New Yorku a začali se bavit o tom, jak by projekt měl vypadat. A možná vás překvapí, že jsme museli první návrh odmítnout z jednoho prostého důvodu. V současnosti neexistuje technologie, která by dokázala ten původní projekt realizovat.“

Nová budova nadace Louise Vuitona v Paříži | Foto: Reuters

Stavba skvěle zapadá do prostředí Bouloňského lesíka, v předpremiéře ji otevíral samotný prezident François Hollande, což určitě není obvyklé. A všem se budova líbí.

„Ta stavba na mě dělá opravdu velký dojem, už jen tím, že je velmi neobvyklá, něco podobného v Paříži není, je to naprosto výjimečný objekt, celou svou strukturou. Zajímavý je i interiér, který je jakoby lehoučký, otevřený, velmi vzdušný,“ říká Pařížanka.

Překvapením jsou i velké skleněné stěny, které se vyráběly v České republice.

Nová budova nadace Louise Vuitona | Foto: Reuters

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme