Pennsylvánie pomohla Trumpovi k vítězství. Po sto dnech jsou tamní voliči skeptičtí

Sto dnů od nástupu do funkce v politice končí neformální období hájení a přichází první bilancování. Americký prezident Donald Trump má za sebou konflikty s médii, první soudní bitvy i výzvy v mezinárodní politice. Jak se na jeho dosavadní výkon dívají v Pennsylvánii, která ve volbách patřila k nejdůležitějším regionům?

Uniontown/Pennsylvánie Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Trump

Donald Trump | Zdroj: Reuters

Uniontown je tradiční baštou těžby uhlí a ocelářského průmyslu. Jako většina západní části Pennsylvánie v posledních desítkách let bojuje s ekonomickým propadem, doly a slévárny se zavřely, lidé přišli o práci.

Město se vyprázdnilo a i teď je vidět, že na tom není právě nejlépe. V centru jsou ulice pusté, řada obchodů čeká s prázdnými výlohami na nájemce. Donald Trump, jehož hlavním slibem byl návrat horníků do práce, tady získal pohodlné vítězství, i když tradičně zdejší region vždy patřil demokratické straně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se na dosavadní výkon Donalda Trumpa dívají v Pennsylvánii, která ve volbách patřila k nejdůležitějším regionům? V americkém státě natáčela zpravodajka Lenka Kabrhelová

Tři měsíce po předávce v Bílém domě tu lidé s hodnocením většinou vyčkávají. Mnozí věří, že se prezident snaží a své slovo dodrží, jiní jsou ale skeptičtější.

Ron zatím žádné změny nepozoruje a osobně prý nevěří, že přijdou. Květinářka Margaret by na prvním místě chtěla vidět splnění slibů horníkům, kteří se obávají o penze i zdravotní pojištění. Restartu uhelného průmyslu ale také příliš šancí nedává.

Konzervativec Richard Bower, prokurátor Fayettského regionu, považuje hodnocení jakéhokoli prezidenta po prvních sto dnech ve funkci za „blud". Je přesvědčený, že prezident Trump dělá svou práci dobře.

„Prezident seškrtal regulace, která zatěžovaly a zpomalovaly naši ekonomiku a byznys posledních 25, 30 let. Je podle mne velmi dynamický a do vlády si vybral velmi úspěšné lidi. Podle mne ale čelí obstrukcionismu, což je hlavní problém posledních víc než deseti let, že se republikáni nedokáží dohodnout s demokraty a naopak, obě strany tak ale produkují jen chaos," myslí si Richard Bower.

Zapomenutí voliči demokratů

Neschopnost obou stran komunikovat považuje za jeden z hlavních problémů i James Davis, právní zástupce a šéf okresní pobočky Demokratické strany, který byl jedním z prvních místních demokratických lídrů, kteří vítězství Donalda Trumpa ve volbách předpověděli.

„Je těžké vyjmenovat všechny důvody, ale podle mne na prvním místě Donald Trump řekl lidem to, co chtěli slyšet, a to ve chvíli, kdy měli pocit, že jim nikdo nenaslouchá a nikdo se nezabývá jejich problémy. Mnozí tradiční voliči Demokratické strany si připadali vedením vlastní strany zapomenutí," vysvětluje James Davis, podle něhož tu řada lidí čelí každodenní nejistotě, jestli budou schopní splácet hypotéku, auto a vzdělání dětí.

Řešení ale vidí v pohybu kupředu a ne zpátky. Jednou z priorit by podle něj měly být investice do veřejného vzdělávání.

„Ať už říká Donald Trump cokoli, věci nebudou tak jako dřív. Nemůžeme se vrátit zpátky. To ale samozřejmě neznamená, že před námi není budoucnost. Jen bude muset být jiná. Copak otevřeme uhelné doly, které jsou zavřené 50, 60 let? Samozřejmě že ne! Ocelárny jsou rozpadlé tak, že už je nikdo neobnoví. Ale možná je tu prostor pro čisté uhlí, možná dokážeme přijít s lepšími způsoby, jak surovinu využít a vybudovat sofistikované firmy, které budou zaměstnávat stovky zaměstnanců a ne desetitisíce jako dřív. Jako dřív už ekonomika vypadat nebude," je přesvědčený.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme