Plánované otevření první interrupční kliniky v Severním Irsku provází vlna protestů

V Severním Irsku se schyluje k historické události týkající se umělého přerušení těhotenství. Už za pár dní by se pro pacientky měla otevřít první soukromá klinika, která chce potraty provádět. Podle severoirské legislativy je to možné jen ve výjimečných případech do devátého týdne těhotenství. Ve zbytku Británie platí jiná pravidla.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pochod pro život organizují odpůrci potratů letos podvanácté a hnutí D.O.S.T.

Pochod pro život organizují odpůrci potratů letos podvanácté a hnutí D.O.S.T. | Foto: Filip Jandourek

V Severním Irsku neplatí zákon o interrupcích z roku 1967, který se aplikuje v Anglii, Walesu a Skotsku. Interrupce je přípustná jen ve zcela výjimečných případech, kdy je ohrožen život matky nebo kdy by pokračování těhotenství mohlo mít zásadní vliv na fyzické nebo psychické zdraví matky.

Zákrok se musí provést během prvních devíti týdnů těhotenství, což je mimořádně krátká doba. V Anglii, Walesu a Skotsku je limit 24 týdnů.

Odpor k umělému přerušení těhotenství je v Ulsteru tradiční, shoduje se na něm většina církví i většina politických stran. Proto zdejší ženy stejně jako obyvatelky Irské republiky, kde jsou interrupce paušálně ilegální, musí cestovat do Británie nebo dál do Evropy.

Přehrát

00:00 / 00:00

O rozruchu kolem nové kliniky v Belfastu informoval zahraniční zpravodaj Jiří Hošek

Odhaduje se, že za 40 let vycestovalo kvůli provedení potratu do zahraničí na 50 tisíc žen ze Severního Irska. Jen loni to bylo ještě minimálně tisíc žen. Žádná statistika navíc nezachytí všechny načerno prováděné interrupce.

Převratnost nové kliniky proto spočívá hlavně v komerční možnosti podstoupit po splnění všech kritérií interrupci přímo v Severním Irsku. Odpadne velké psychické i finanční břímě cesty jinam. K umělému přerušení těhotenství je potřeba dobrozdání dvou lékařů, praktického a psychiatra, kteří si musejí být zcela jistí, že dotyčná žena splňuje předepsaná kritéria. Oba budou k dispozici přímo na klinice.

Právě to vzbuzuje velké vášně. Lékaři z kliniky totiž logicky budou motivovaní zákrok povolit. Management zařízení ale tvrdí, že bude přihlížet ke stanovisku domácího lékaře každé pacientky. Interrupce se na klinice bude provádět pouze prostřednictvím potratových pilulek, chirurgické zákroky jsou vyloučené.

Adresa kliniky zůstává utajená

Vedení kliniky Marie Stopesové počítá možná až s násilnými protesty. Přesnou adresu zdravotnického zařízení v centru Belfastu proto tají a otevření kliniky budou provázet přísná bezpečnostní opatření.

Organizace bojující proti umělému přerušení těhotenství věří, že soudní cestou zabrání i samotnému otevření kliniky. Podle jejich právní interpretace není zamýšlená činnost zařízení v souladu se zákonem. Upozorňují navíc, že v odůvodněných případech provádí interrupci státní zdravotnické zařízení, a to bezplatně. V nové klinice bude stát zákrok asi 450 liber.

Ředitelka kontroverzní kliniky Dawn Purvisová uznává, že pravidla nejsou úplně jednoznačná. Věří nicméně, že služeb zařízení budou využívat taky ženy ze sousední Irské republiky.

Jiří Hošek, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme