Po návštěvě prezidenta Obamy se na Blízký východ vrátil jeho ministr zahraničí John Kerry

Spojené státy znovu vyslaly na Blízký východ svého ministra zahraničí Johna Kerryho. Je to jeho už třetí cesta za poslední týdny a vracet se má i v následujících dvou měsících. Spojené státy předpokládají, že výsledkem této kyvadlové diplomacie bude nový americký návrh na obnovení mírového procesu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký ministr zahraničí John Kerry a palestinský prezident Mahmúd Abbás | Zdroj: Reuters

V tuto chvíli Kerry žádá Izrael a Palestince, aby se zdrželi provokativních akcí. Palestinci už slíbili, že po dobu americké iniciativy nebudou podnikat žádné jednostranné kroky, například na půdě OSN.

Mezitím Kerry čeká, jak izraelský premiér Benjamin Netanjahu zareaguje na požadavek, aby přerušil budování židovských osad na palestinských územích.

Palestinský prezident Mahmúd Abbás požaduje, aby Izrael jako gesto dobré vůle propustil desítky palestinských vězňů. Zejména těch, které drží bez soudu a bez obvinění, a kteří momentálně drží hladovku. A také Palestince, které Izrael odsoudil už před uzavřením mírových dohod před dvaceti lety. V tomto případě se jedná většinou o lidi odsouzené za terorismus a další násilné útoky na doživotí.

Palestinci také chtějí, aby Izrael hned v této fázi předložil své představy územního uspořádání. Sami už své mapy budoucí společné hranice před časem odevzdali, na izraelský protinávrh se čeká.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme