Podle snímku ze zprávy expertů OSN zabíjel na předměstí Damašku sarin

Na předměstí Damašku se 21. srpna útočilo sarinem. Dokazuje to fotografie zprávy inspektorů OSN, kteří odebírali vzorky přímo na místě incidentu. Napětí v zemi podle všeho zatím stále neklesá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syřané oplakávají mrtvé po údajném chemickém útoku tamní vlády proti vzbouřencům | Zdroj: ČTK

Na zvětšeném snímku je možné přečíst, že se na místě použil nervový plyn sarin. Zpráva expertů OSN spolu s inkriminovanou fotografií by měla být kompletně zveřejněna ještě dnes.

Syrská vláda už několikrát odpovědnost za chemický útok odmítla. Už dříve se ovšem spekulovalo, že syrský prezident o použití bojového plynu vůbec nemusel vědět. Psal o tom německý list Bild a odvolával se na zjištění tajných služeb. Vinu za chemický útok popřela i opozice.

Přehrát

00:00 / 00:00

K tématu více přinesl zvláštní zpravodaj ČRo v Damašku Robert Mikoláš

Francie, Spojené státy a Velká Británie mezitím připravují návrh rezoluce OSN, která neponechá syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi žádná východiska. Shodli se na tom dnes ministři zahraničí těchto tří zemí v Paříži.

Návrh, který předloží Francie, by měl být hotový do konce týdne a bude vycházet z rusko-americké dohody o kontrole chemických zbraní.

Na základě textu rezoluce musí Asad do 21.září poskytnout souhrnný seznam arzenálu svých chemických zbraní. Ty pak mají být v následujících měsících odvezeny a zničeny.

Osud syrské hlavy státu ale není jistý ani v případě, že splní všechny podmínky rezoluce. Podle Francie by měl Asad z čela Sýrie odejít.

Rusko pozvalo lídry syrské opozice do Moskvy

Číst článek

Na další otázky kolem urovnání krize uvnitř samotné Sýrie by podle tamějšího ministra pro národní usmíření mohlo po rusko-americké dohodě odpovědět společné jednání obou hlavních stran konfliktu.

Válka v zemi ale ani teď neutichá. Opozice rusko-americkou dohodu o předání chemických zbraní odmítá a chce v bojích i nadále pokračovat. Damašek ale mluví o vítězství pro Sýrii. Američanům prý dohoda vzala zbraň z ruky.

Podle zjištění zvláštního zpravodaje Českého rozhlasu v Damašku je ale syrský režim se Spojenými státy nadále v kontaktu. Dnes se měl s prezidentem Asadem přímo v Sýrii setkat jeden z amerických senátorů.

Nervově paralytická chemická zbraň Sarin | Foto: ČTK

Robert Mikoláš, Matěj Skalický, Simona Bartošová, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme