Podle zprávy české diplomacie Rusko na Krymu porušuje lidská práva
Rusko na Krymu podle české diplomacie porušuje lidská práva. Píše se to ve zprávě diplomatů, kterou má Český rozhlas k dispozici. Podle dokumentu Rusko na poloostrově ihned po jeho anexi zahájilo masové represe proti tamním obyvatelům.
Represe podle dokumentu postihují nejen aktivisty, ale i běžné občany. Doslova kritická je prý hlavně situace krymských Tatarů.
Zpráva pochází z loňského léta, zdroje Českého rozhlasu ale potvrdily, že podobné informace do Prahy přicházejí neustále.
O ruských represích mluvil v Bruselu i neformální vůdce krymských Tatarů Mustafa Džemilev.
Říká, že lidé na Krymu mizí beze stopy a následně nikdo nevede vyšetřování, což prý nezažil ani jako disident v dobách Sovětského svazu. Hlavním pocitem lidí na Krymu je teď podle něj každodenní strach.
Podobně situaci vidí i čeští diplomaté v Kyjevě, kteří v dokumentu mluví o případech týrání, bití, zastrašování, zadržování a falešných obviněních, která jsou prý na denním pořádku.
Mírovou cestou zpět k Ukrajině?
Mustafa Džemilev doufá, že se Krym jednou mírovou cestou vrátí zpět k Ukrajině. Vůdce krymských Tatarů chce, aby mezinárodní společenství přitvrdilo sankce proti Rusku.
„Pokud se stav nezmění, budou dál platit sankce, které se týkají jak fyzických osob, tak i entit, které různým podnikatelským i jiným způsobem využívají této nové situace," ujišťuje ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.
Rusko podle tajné zprávy českého velvyslanectví páchá na Krymu zločiny. V RI Radiožurnálu o tom mluví ministr zahraničí Lubomír Zaorálek
„Jsou to sankce omezení pohybu do Evropy a zmrazení jejich financí v evropských a amerických bankách. Těmito sankcemi se dává najevo, jaký je náš postoj k této věci,“ dodává.
Zpráva českého velvyslanectví volá po tom, aby Rusko neslo zodpovědnost za to, co čeští diplomaté nazývají zločiny na okupovaném území.
Ruskou politiku na Krymu tento měsíc odsoudili i Američané, podle nich jde o „vládu teroru“.
S Ruskem přišly na Krym ruské pořádky. Odpůrci si musí zvykat na represe
Číst článek