Pokračuje soud s bývalým terezínským dozorcem Mallothem

V Mnichově pokračuje proces s bývalým terezínským dozorcem Antonem Mallothem. Dnes by mu měl státní zástupce sdělit obžalobu, která ho viní z trojnásobné vraždy a jednoho pokusu o zabití.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Případ Malloth se vleče celá desetiletí. Dnes osmaosmdesátiletý nacista, který žil v posledních letech v Domově důchodců v Bulachu u Mnichova, je obviněn celkem ze tří vražd vězňů. Prvního vězně zastřelil jen proto, že si chtěl z práce na poli odnést pod kabátem hlávku zelí. K vraždě dalšího vězně došlo přímo ve věznici. Třetího poléval Malloth spolu s dalším dozorcem vodou a utloukli ho spolu k smrti.

Dosavadní vyšetřování bývalého dozorce z Malé pevnosti Terezín začalo před 36 lety a ztroskotalo pokaždé na nedostatku důkazů. Průlom přinesla teprve výpověď očitého svědka, který se obrátil na pražskou justici. Na základě jeho výpovědi byl Anton Malloth, jeden z údajně nejbrutálnějších dozorců v Terezíně, zatčen loni v květnu a nyní mu hrozí doživotí.

První den zhruba dvanáct týdnů dlouhého procesu se konal v mnichovské věznici. Invalidní a těžce nemocný Maloth je podle lékařů schopný absolvovat pouze dvouhodinové přelíčení. Během něho se o rozruch postaraly námitky vůči podjatosti předsedajícího soudce. Jeho otec totiž byl nacistickým soudcem v letech 1939 ač 1944 v Litoměřicích.

Ředitel terezínského památníku Jan Munk ale zpochybňuje objektivitu předsedy trestního senátu, který Anthona Mallotha soudí. Jeho otec Otto Hanreich totiž za druhé světové války působil u Zemského soudu v Litoměřicích - měl soudit právě trestné činy týkající se odboje, vlastizrady nebo politických přestupků. Prezident soudcovské unie Libor Vávra považuje námitku podjatosti v tomto případě za opodstatněnou.

Jürgen Hanreich, soudce v procesu s Anthonem Mallothem, podezření z podjatosti odmítl. Poukázal na to, že jeho otec byl v roce 1945 bez výcviku odvelen na frontu, kde padl. V tomto smyslu se soudce hodlá vyjádřit také při dnešním odpoledním líčení v Mnichově.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Zita Senková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme