Polsko chce stavět muzea připomínající diktátorské režimy

Nová polská vláda chce vybudovat muzea - jedno v Bruselu a druhé v Gdaňsku. Obě mají připomínat utrpení národů za diktátorských režimů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gdaňsk | Foto: cs.wikipedia.org

Ministr zahraničí Radek Sikorski navrhuje, aby v Bruselu vzniklo Muzeum totalitárních režimů. Podle šéfa polské diplomacie lidé v Západní Evropě nemají představu o tom, co se dělo v Evropě východní. Poslanci Evropského parlamentu by se historii Evropy měli učit jako jeden celek.

O jiném muzeu bude zítra v Berlíně mluvit s kancléřkou Merkelovou premiér Donald Tusk. Řeč bude o kontroverzním projektu Centra proti vyhánění, se kterým Polsko kategoricky nesouhlasí.

Tusk zítra navrhne, aby místo toho vzniklo Mezinárodní muzeum II. světové války, umístěné v Gdaňsku, kde válka začala. Mohlo by jít o společný projekt několika zemí - například Polska, Německa, Ruska a Izraele. Problém vyhánění a odsunu by tím byl podle Tuska zasazený do širšího historického kontextu.

Martin Dorazín, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme