Polsko kupuje čtyři desítky nejmodernějších raket s plochou dráhou letu

Polské letectvo modernizuje. Dnes podepsal polský ministr obrany Tomasz Siemoniak smlouvu o nákupu 40 moderních střel s plochou dráhou letu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americká letadla F-16 střežila vzdušný prostor nad Bosnou a Hercegovinou.

Americká letadla F-16 střežila vzdušný prostor nad Bosnou a Hercegovinou. | Foto: Alexandr Pícha

"Nikdy v historii jsme nedisponovali tak supermoderní zbraní jako je ta, kterou získáme díky téhle smlouvě. Je to velká satisfakce pro všechny, kteří cítí zodpovědnost za bezpečnost naší země," zdůraznil Siemoniak.

Přehrát

00:00 / 00:00

O polském nákupu moderních střel pro letouny F-16 mluvil zpravodaj Vít Pohanka

Rakety stojí asi 250 milionů dolarů. Ametičané je označují jako AGM-158 JASSM (Joint Air-to-Surface Standoff Missile). Budou jimi vyzbrojené polské letouny F-16. Tunová střela s konstrukcí stealth, která ztěžuje zachycení nepřátelskými radary, může nést skoro půltunovou hlavici.

A protože střely mají dlouhý dolet a dá se snimi na dálku manévrovat, jsou určené hlavně k ničení cílů hluboko v týlu nepřítele. Aniž by to vystavilo posádku letadla, která je odpaluje, velkému nebezpečí ze strany protivzdušné obrany protivníka.

Polsko rakety koupilo od Spojených států a po Finsku a Austrálii se tak stalo vyjma samotných USA třetí zemí, která je má ve své výzbroji.

Odpálení PLŘS AIM-9 Sidewinder | Foto: FAS

Varšava chce být důležitým hráčem v prostoru mezi Berlínem a Moskvou

Nákup má dlouhodobou strategii nastavenou tak, aby mělo nejlépe a nejmoderněji vyzbrojenou armádu v celém středoevropském a východoevropském regionu a stalo se tak nejdůležitějším bezpečnostním hráčem v prostoru mezi Německem a Ruskem.

Proto také vydává na obranu téměř 2 procenta a za několik let plná 2 procenta HDP, což je přibližně 1,8krát tolik, co Česká republika.

Zřejmě i z historických důvodů má polská strategie vyzbrojování podporu napříč politickým spektrem i většiny obyvatel. Alespoň tomu napovídají průzkumy.

Podle nich mají Poláci větší obavy z případné agrese Ruska, a proto se jsou podle všeho ochotní se s většími výdaji smířit.

Polsko zřejmě podepíše smlouvu o nákupu desítek amerických balistických raket

Číst článek

Milan Kopp, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme