Porucha systému řízení letového provozu zastavila leteckou dopravu nad Londýnem

Chaos na nebi jižní Anglie pomalu odeznívá. Porucha systému řízení letového provozu včera odpoledne uzavřela letový koridor nad Londýnem. Jenom letiště Heathrow muselo zrušit 60 spojů. Řada letadel přistála jinde, než měla. Situace se ale vrací k normálu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jenom letiště Heathrow muselo zrušit 60 spojů kvůli poruše systému řízení letového provozu

Jenom letiště Heathrow muselo zrušit 60 spojů kvůli poruše systému řízení letového provozu | Zdroj: Reuters

V sobotu ráno bylo zrušeno 16 letů z letiště Heathrow, z Gatwicku ale mají odstartovat a přistát všechny spoje.

Mnoho cestujících muselo strávit noc v hotelích, někteří nocovali přímo na letišti. Někteří pasažéři do Londýna včera odpoledne nedoletěli, když byly spoje odkloněné třeba do Manchesteru, Paříže nebo Bruselu.

Britský ministr dopravy Patrick McLoughlin žádá úplné vysvětlení výpadku, který se dotknul desítek tisíc cestujících.

Přehrát

00:00 / 00:00

O poruše systému britského řízení letového provozu informuje londýnský zpravodaj Jiří Hošek

Martin Rolfe, výkonný ředitel společnosti NATS, která řízení letů provozuje, zatím důvod poruchy nezná.

Ten vyloučil výpadek elektřiny nebo útok hackerů. Daily Telegraph spekuluje, že za potíže možná může zastaralý software, který řízení letového provozu ve Swanwicku používá.

Zařízení provázejí technické potíže už od otevření v roce 2002. Kvůli výpadku uvízl na letišti Stansted taky lídr populistické strany UKIP Nigel Farage, který měl namířeno do litevského Vilniusu.

Přesně před rokem ochromila letecký provoz nad jižní Anglií jiná závada, když ve Swanwicku vypadly telefony v řídící místnosti.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme