Praha jedná s Basrou o humanitární pomoci

Česko vyjednává s jihoiráckou Basrou o humanitární pomoci. Do oblasti by měla už za týden odjet 7. polní nemocnice. Její vyslání ale musí ještě schválit Parlament. V Basře, kde chybí jakékoli léky, pitná voda a potraviny, by měl působit celý tým vojenských zdravotníků. Podle naší velvyslankyně v Kuvajtu Jany Hybáškové nás o pomoc požádalo prozatímní vedení jihoiráckého města.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

americká hlídka

americká hlídka | Zdroj: ČTK

Vyslání 7. polní nemocnice do Iráku zaplatí z valné části Američané. Spojené státy budou hradit kromě přepravy kontingentu i zásobování české nemocnice v jihoirácké Basře. Právě prozatímní vedení jedenapůlmilionového města požádalo Českou republiku o konkrétní humanitární pomoc. Podle ministra obrany Jaroslava Tvrdíka se do ní zapojí i chemici v Kuvajtu. Ti by měli mít na starosti zásobování nemocnice. Právě teď proto vyjednává ministerstvo zahraničí i obrany s tamními zástupci.

Irácké jednotky opustily severoirácký Mosul. Ve městě propuklo podobně jako jinde v zemi rabování. Kurdští bojovníci teď čekají na příchod dalších amerických jednotek, které by zajistily ve městě pořádek. Z Kirkúku, který dobyli včera, kvůli nelibosti sousedního Turecka Kurdové brzy odejdou.

V Kirkúku se situace vymyká kontrole

Kurdské síly dostaly rozkaz opustit severoirácké město Kirkúk, které včera dobyly za podpory amerických jednotek. Příchod kurdských bojovníků do strategicky významné oblasti poté, co se zhroutila irácká armáda, znepokojil sousední Turecko. Z Kirkúku mají Kurdi odejít, jakmile dorazí americké jednotky, aby ve městě zajistily bezpečnost.

Vládne tam ale dramatická situace. Několik lidí bylo zabito a zraněno a dění se vymyká kontrole kurdských vůdců.

Kurdští bojovníci společně s americkými zvláštními jednotkami vstoupili také do třetího největšího iráckého města Mosulu na severu země.

Rabování pokračuje

Bezpečnostní situace v Bagdádu se s pokračujícím řáděním vandalů zhoršuje. Terčem jejich útoků jsou už nejen vládní budovy, ale i rezidenční čtvrti a tržiště. Dav vloupal do budovy německého a slovenského velvyslanectví a také do francouzského kulturního střediska. O stavu české ambasády nemá naše ministerstvo zahraničí zatím žádné zprávy.

Ani na jihu Iráku stále není klid. Britové, kteří počátkem týdne dobyli Basru, se znovu setkali s ozbrojeným odporem. Spojenecké jednotky, které se snažily nastolit v Basře pořádek a předat částečnou správu nad městem civilní administrativě, teď usilují o likvidaci ohnisek odporu.

Americké a britské letouny brzy ráno bombardovaly obydlí nevlastního bratra Saddáma Husajna u města Ramádí, který leží asi sto kilometrů západně od Bagdádu. Výsledky útoku americké velitelství operace teprve vyhodnocuje. V hlavním městě pokračují výtržnosti a rabování, které spojenecké jednotky nezvládají zabránit.

Situaci na bojišti si můžete prohlédnout na mapách.

Příslušníci americké námořní pěchoty dnes na kontrolním stanovišti u Irácké Násiríje zastřelili dvě děti a dalších devět lidí zranili. Mluvčí jednotky řekl, že řidič automobilu nereagoval na varovné výstřely a nezastavil. Vojáci si mysleli, že jde o sebevražedné útočníky.

Všechny články týkající se války v Iráku najdete na této adrese.

Milan Kopp, Jitka Malá, Jaromír Janev, František Lutonský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme