Právě před rokem Američané dopadli Saddáma Husajna

Dnes je to přesně rok, co američtí vojáci zatkli svrženého iráckého prezidenta Saddáma Husajna. Stalo se tak nedaleko Husajnova rodiště Tikrítu severně od Bagdádu. Husajna američtí vojáci našli ve zpevněném úkrytu pro jednoho člověka na zemědělské farmě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saddám Husajn | Foto: Archiv ČRo

V té době v Iráku byl i blízkovýchodní zpravodaj Radiožurnálu Jaromír Janev: "V době, kdy probíhala operace k zatčení Saddáma Husjana, jsem byl v Tikrítu. Celá operace byla ale velmi dobře utajena a my novináři jsme se to dozvěděli až druhý den kolem jedenácté hodiny dopoledne místního času. To už jsem byl v iráckém Kurdistánu ve městě Sulejmáníja. Tam si iráčtí Kurdové sdělovali tyto informace přímo na ulici a během krátké doby tam nastala slavnostní a radostná až karnevalová atmosféra.

Ihned jsem odjel přes Kirkúk zpátky do Tikrítu, kde mezi krajany Saddáma Husjana zavládl smutek a pocit ponížení."

Jak uvádí severoamerický zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina, Američané málem zapomněli, že už je to rok, co se radovali z chycení Saddáma Husajna. Od chvíle, kdy vojáci v Iráku vytáhli z podzemní skrýše rozcuchaného, unaveného, starého muže s dlouhým šedivým plnovousem, se toho v zemi, kterou dlouhá léta ovládal, mnoho změnilo. Někteří američtí novináři se domnívají, že v některých směrech se za posledních 12 měsíců situace v Iráku zhoršila.

Před rokem mohl americký správce v Iráku Paul Bremer prohlásit na tiskové konferenci: "Dámy a pánové, máme ho." Saddám Husajn se sice vzdal bez odporu a jediného výstřelu, ale jeho zadržení neznamenalo konec ozbrojeného odporu; ten naopak zesílil a zastavil obnovu země.

Prezident Bush se spletl, když loni předpověděl, že se všichni Iráčané spojí, odmítnou násilí a vystaví nový Irák. V následujících sedmi měsících zabili povstalci dvakrát více amerických vojáků než za stejné období před dopadením bývalého diktátora. Zahynuly tisíce Iráčanů a soud se Saddámem je zatím v nedohlednu.

Miroslav Konvalina, Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme