'Prohlížel jsem zkrvavená těla a hledal svou ženu a dceru.' Svědectví přeživších z Manchesteru

„Skončila poslední písnička - a pak najednou záblesk.“ „Obří výbuch, udeřil vás do hrudi.“ „Všude byla těla těla, hledal jsem mezi nimi svou ženu a dceru.“ „Vidíte to ve zprávách, ale nikdy nečekáte, že se to stane vám.“ Svědectví těch, kdo přežili atentát v Manchesteru, shromáždil deník Telegraph.

Manchester Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská policie hlásí mrtvé a zraněné při explozi v multifunkční hale v Manchesteru, kde v pondělí večer koncertovala americká zpěvačka Ariana Grande | Zdroj: Reuters

Poslední písničku vystřídal chaos, popisují přeživší noční tragédie. Sebevražedný bombový útok v hale Manchester Arena krátce po pondělním koncertě popové zpěvačky Ariany Grande připravil o život nejméně 22 lidí a dalších šest desítek zranil.

Britská policie potvrdila, že útočil jediný sebevrah, který na místě zahynul, bližší podrobnosti však zatím nebyly zveřejněny ani o totožnosti atentátníka, ani o jeho motivaci či možném napojení na širší teroristickou síť. (Nejnovější informace a aktuální vývoj po útoku sledujte v naší ONLINE REPORTÁŽI).

'Hledal jsem mezi těly svou ženu a dceru'

Andy Holey mezi diváky koncertu nebyl. K manchesterské hale přijel, až když vystoupení končilo, aby tu vyzvedl svou dceru a manželku, která ji doprovázela. 

Bezpečnostní prohlídky byly nulové, říká Češka o explozi v Manchesteru

Číst článek

"Čekal jsem - a pak přišel výbuch, který mě odhodil asi 30 stop (cca 9 metrů, pozn. red.) od jedněch dveří k druhým. Jak v nějakém válečném filmu," popsal Holey BBC

"Když jsem vstal, všude kolem byla těla. Asi 20-30 těl. Nevím, jestli někteří z (těch lidí) byli mrtví, ale vypadali tak. Byli pokryti krví a vážně zranění," řekl Holey. "První, co jsem udělal: vběhl jsem do arény, abych našel svoji rodinu. Když se mi to nedařilo, vrátil jsem se ven a prohlížel jsem ta těla a zkoušel najít svou ženu a dceru."

S pomocí policistů a hasičů se ukázalo, že rodina Andyho Holeyho přežila atentát bez zranění.

'Skončila poslední písnička - a pak najednou velký záblesk'

Stejné štěstí už neměli Gary Walker a jeho manželka z města Leeds. Před arénou čekali na dceru, která byla na koncertě. Šrapnel zranil Walkera na noze a jeho žena utrpěla zranění žaludku.

"Slyšeli jsme, jak končí poslední písnička - a pak tam najednou byl velký záblesk a potom rána a kouř," popsal Gary Walker BBC Radio 5. "Otočil jsem se k manželce, která stála vedle mě, a ona řekla: 'Musím si lehnout.' Má ránu (v oblasti) žaludku a možná zlomenou nohu. Já mám trochu díru v chodidle, kam se mi dostal šrapnel. Překvapilo mě, že jsem z toho vyvázl tak snadno."

'Obří výbuch - udeřil vás do hrudi'

Catherine Macfarlaneová z koncertu zrovna odcházela, když pocítila explozi. "Prodírali jsme se ven a zrovna když jsme se dostali ke dveřím, (ozval se) obří výbuch a všichni začali křičet. Byla to ohromná exploze - udeřilo vás to do hrudi. Byl to chaos, všichni pobíhali a křičeli a snažili se dostat pryč," popsala BBC. 

'Vidíte to ve zprávách - ale nikdy nečekáte, že se to stane vám'

Sedmnáctiletý Oliver Jones se na koncert oblíbené zpěvačky vydal s o dva roky starší sestrou. "Byl jsem na záchodě a uslyšel hlasitou ránu hned poté, co koncert skončil a lidi začali odcházet. Rána se (ozvěnou) nesla po celém foyeru a lidi začali utíkat. Viděl jsem, jak křičí a běží jedním směrem a pak se spousta z nich otočila a rozběhla se opačnou cestou," popisuje v článku Telegraphu

Obrazem z Manchesteru: Po výbuchu nastala panika. 'Všichni se snažili dostat pryč'

Číst článek

"Všude pobíhala ochranka i fanoušci a návštěvníci koncertu, (zaslechl jsem), jak se mluví o krvi a zraněných lidech," dodal. "Plno šoku a paniky. Tyhle věci věčně vidíte ve zprávách - ale nikdy nečekáte, že se to stane vám. Musel jsem zkrátka utíkat a zařídit, abychom se sestrou byli v bezpečí." 

'Jedna rána - a všichni panikařili'

Také 22letý Majid Khan vyrazil na koncert se svou sestrou. "Spolu se spoustou dalších jsme byli na vystoupení Ariany Grande v Manchester Arena a zrovna jsme všichni byli na odchodu, když se ozvala velká, bombě podobná rána. Všichni po ní zpanikařili a my jsme se z arény snažili utéct," cituje mladíka Telegraph.

"Byla to jedna rána a v podstatě každý z druhé strany arény, odkud se ozvala, najednou běžel směrem k nám, jak se snažili utéct (východem) Trinity Way - jenže ten byl zablokovaný, takže se každý co nejrychleji rozběhl ke kterémukoli východu, co se zrovna namanul," popsal Khan. 

"Znělo to jak hrom'

Barman Tyler pracuje v podniku Steven Charles Snookers Club u koncertní haly. Reportétovi Press Association popsal, jak klub posloužil otřeseným obětem útoku jako útočiště. "Měli jsme tu pár lidí s panickými záchvaty, velmi rozrušené. Čtyři dívky - snažili jsme se jim pomoct, postavit je na nohy. Na zemi ležel pán, z celé nohy mu tekla krev, a žena se zakrvácenou tváří."

Sílu výbuchu pocítili také v klubu, dodal. "Něco jsme ucítili, ale (nejdřív) jsme nevěděli, co to je. Znělo to jak hrom. Jedna dívka měla záchvat paniky, jiné tekly po tváři slzy, hned venku měla jedna žena infarkt. Spousta teenagerů - všichni pláčou."

mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme