Řádění unionistů v Belfastu pokračuje, počty zraněných rostou

Výtržnosti v severoirském Belfastu pokračují. Už šestou noc v řadě útočili probritští demonstranti na policisty lahvemi, kameny a golfovými míči. Používali přitom i zápalné lahve a zábavní pyrotechniku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Belfast: Mladí probritští demonstranti v noci znovu útočili na policisty | Zdroj: Reuters

Nepokoje se točí kolem zdánlivě malicherného sporu o vztyčování britské vlajky na radnici. Katolická většina v městské radě v prosinci rozhodla, že britská vlajka bude na radnici vyvěšována jen v určitých dnech a nebude viset trvale. Rozhodnutí se jí podařilo prosadit s pomocí hlasů proirské strany Sinn Fein a zástupců umírněnějších stran.

Protestantští unionisté, kteří podporují Velkou Británii, pak zahájili demonstrace. Násilnosti, které je provázely, během Vánoc utichly, ale opět propukly minulý týden ve čtvrtek a pokračují do dneška. Od prosince bylo při nich zraněno nejméně 66 lidí a 104 demonstranti byli zadrženi.

Přehrát

00:00 / 00:00

O událostech v Belfastu informoval Jaromír Marek

Dnes britská vlajka na radnici v Belfastu vlaje, manželka prince Williama má narozeniny, a dnešek je tak podle nových pravidel dnem, kdy by zástava viset měla. Večer ji ale zase sejmou a očekávají se další střety.

V pozadí sporu je vleklý sektářský konflikt mezi protestantskými unionisty, kteří jsou pro jednotu s Velkou Británií, a katolickými republikány, kteří žádají odtržení od Londýna. Za 30 let zahynulo při konfliktech mezi oběma stranami více než 3600 lidí.

Igor Maňour, Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme