'Nenechte vládnout nacisty!' Desetitisíce lidí protestovaly ve Vídni proti účasti Svobodných ve vládě

Desetitisíce lidí v sobotu ve Vídni protestovaly proti vzniku koaliční vlády Rakouské lidové strany (ÖVP) s protiimigrační a protiislámskou Svobodnou stranou Rakouska (FPÖ). Policie účast na demonstraci odhadla na nejméně 20 000 lidí, podle organizátorů byl počet protestujících dvojnásobný, píše server BBC.

Vídeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Desetitisíce lidí v sobotu ve Vídni protestovaly proti vzniku koaliční vlády Rakouské lidové strany (ÖVP) s protiimigrační a protiislámskou Svobodnou stranou Rakouska (FPÖ). | Foto: Heinz-Peter Bader | Zdroj: Reuters

Demonstranti vyzývali k bojkotu ministrů FPÖ ostatními evropskými vládami. Někteří měli transparenty s nápisem „Nenechte nacisty vládnout“. Podle BBC byl sobotní protest hlučný, ale nenásilný. Účastnili se ho například studenti, důchodci či rodiny s malými dětmi.

Rakouští svobodní chtějí poslat uprchlíky do kasáren. Zvažují pro ně i večerní zákaz vycházení

Číst článek

„Je velmi důležité, že rakouská občanská společnost se zmobilizovala. FPÖ nejsou jen populisté, jsou to nepřátelé demokracie,“ uvedl šéf evropského antirasistického hnutí EGAM Benjamin Abtan. „FPÖ není normální stranou, jsou extrémně radikální,“ dodal.

V Rakousku tento týden vyvolal pobouření výrok ministra vnitra a dlouholetého generálního tajemníka FPÖ Herberta Kickla, který navrhl, aby se žadatelé o azyl v budoucnosti ubytovávali „koncentrovaně“ ve větších střediscích.

Jazyk národního socialismu

Opoziční politici jeho slova označili mimo jiné za „jazyk nacionálního socialismu“. Domněnku, že slovo zvolil záměrně s odkazem na nacistické koncentrační tábory, Kickl odmítl.

FPÖ vznikla v 50. letech ze Svazu nezávislých, v němž se organizovali bývalí nacisté. Jörg Haider, který stranu vedl v letech 1986-2000, proslul svými antisemitskými a xenofobními výroky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme