Trest pro Mladiće platí. Tribunál v Haagu potvrdil bývalému veliteli bosenských Srbů doživotí

Mezinárodní soud v nizozemském Haagu potvrdil v odvolacím řízení doživotní trest pro Ratka Mladiće. Bývalý vrchní velitel vojsk Republiky Srbské byl obžalován z válečných zločinů a genocidy spáchaných během války v Bosně. V roce 2017 ho za to trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii poslal na doživotní za mříže. Odvolání proti původnímu trestu podali jak Mladićovi obhájci, tak žalobci.

Haag Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii potvrdil Mladićovi doživotní trest | Zdroj: Reuters

Ratko Mladić velel srbským jednotkám, které během války v Jugoslávii povraždily jen v enklávě Srebrenica v červenci 1995 přes 8000 muslimů, včetně 74 žen a 33 dětí mladších 15 let.

Vraždy, znásilňování i mučení. V Haagu začal soud s exšéfem milic kvůli masakru v súdánském Dárfúru

Číst článek

Kromě genocidy je souzen i za teror proti civilnímu obyvatelstvu v Sarajevu, které jako velitel Vojska Republiky Srbské, tedy armády bosenských Srbů, obléhal od jara 1992 do zimy 1996. Ozbrojené jednotky zcela odřízly město od elektřiny, vody a plynu a granáty ostřelovaly čtvrtě s nesrbským obyvatelstvem i klíčové budovy, včetně kostelů, nemocnic či knihoven. Okolo Sarajeva pak byla rozmístěna děla a minomety. Během necelých čtyř let ve městě zahynulo asi 11 tisíc civilistů.

Mladić byl jako další podezřelí odsouzen v roce 1996, ovšem do roku 2000 se skrýval v Srbsku. Poté, co byl od moci odstraněn Slobodan Milošević, přešel Mladić do ilegality a s pomocí tamní armády se skrýval až do roku 2011, kdy byl zatčen a převezen do věznice Scheveningen u Haagu.

Během procesu dával Mladić jasně najevo pohrdání soudci – odvracel od nich tvář, ke galerii hostů, kde seděli příbuzní obětí, pak mířil výhrůžky smrtí a podříznutím. Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii ho následně v roce 2017 odsoudil na doživotí. Proti verdiktu se Mladić odvolal.

Další tresty

Doživotní trest dostal i další z obžalovaných Radovan Karadžić. První prezident Republiky Srbské v Bosně, který etnické čistky inicioval, byl v roce 2016 odsouzen nejdříve na 40 let odnětí svobody, o čtyři roky však verdikt změnil odvolací soud. Karadžić přiznal za své zločiny v Bosně morální odpovědnost, trestní naopak odmítá. Dnes je mu 75 let.

Souzen byl i bývalý srbský prezident Milošević – ten ale zemřel v cele v roce 2006 na infarkt.

Pavel Novák, tzr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme