Řecký premiér vysvětluje v Cannes ohlášené referendum

Francie a Německo naléhají na Řecko. Mělo by se urychleně rozhodnout, jestli chce zůstat členem eurozóny. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy a německá kancléřka Angela Merkelová pozvali řeckého premiéra Georgiose Papandrea k mimořádnému jednání do Cannes, kde se schází summit G20. Má vysvětlit svůj záměr, že o finanční pomoci pro Řecko se bude rozhodovat v referendu, přestože k dohodě o ní došlo minulý týden v Bruselu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nicolas Sarkozy, Angela Merkelová a Alain Juppé přijeli na summit do Cannes

Nicolas Sarkozy, Angela Merkelová a Alain Juppé přijeli na summit do Cannes | Zdroj: Reuters

Jak z kongresového centra v Cannes informoval zvláštní zpravodaj ČRo Pavel Novák, schůzky s Papandreem a také řeckým ministrem financí se účastní mimo jiné i šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová a předsedové Evropské komise José Barroso a Evropské rady Herman Van Rompuy.

„Co z ní vzejde, na to si musíme počkat, ale asi se nedá očekávat, že by premiér Papandreu obrátil podruhé a řekl, že žádné referendum nebude. I když eurozóna má na Řecko také páku, protože stále ještě nebyla vyplacená osmimiliardová splátka pomoci z prvního balíku. Takže možná to bude nějaký nátlakový prostředek,“ uvedl zpravodaj s tím, že Řecku údajně vydrží peníze do 1. listopadu.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Ozvěnách dne jsme mluvili se zvláštním zpravodajem ČRo v Cannes Pavlem Novákem a také s ekonomkou Věrou Čolasovou z Atén.

Připomněl, že důležité je, jaká otázka se v lidovém hlasování položí. "Pokud by třeba zněla, zda Řekové chctějí vystoupit z eurozóny a vrátit se k drachmě, asi by byla odpověď úplně jiná, než kdyby otázka zněla, zda souhlasí s přijetím další finanční pomoci a podmínek s tím spojených," řekl.

Deník Financial Times dnes naspsal, že řecké referendum možná nebude o přijetí zahraniční pomoci, ale o setrvání země v EU a v eurozóně. Mluvčí řecké vlády ale informace deníku popřel. Agnetuře Reuters řekl, že referendum by se mělo týkat skutečně finanční pomoci z Evropské unie, nikoli členství v eurozóně.

Potřebujeme mít jasno, říká Merkelová

Německá kancléřka Angela Merkelová s řeckým premiérem už krátce telefonicky mluvila, od dnešního setkání ale očekává vyjasnění řeckého postoje. „Vzali jsme rozhodnutí na vědomí. Mohu jen říct, že musíme dospět k nějakému bodu, abychom věděli, co bude teď následovat,“ uvedla.

„My jsme se s Řeckem dohodli v uplynulém týdnu na nějakém programu. A za EU, do které Německo patří, mohu říct, že tento program chceme realizovat. K tomu ale potřebujeme mít jasno,“ zdůraznila německá kancléřka.

Také francouzský prezident už dříve uvedl, že Francie je stejně jako Německo a další země eurozóny odhodlaná provést rozhodnutí, která byla dohodnuta minulý týden v Bruselu. Francouzský ministr pro evropské záležitosti už naznačil, že pokud Řekové plán odmítnou, bude muset Řecko vystoupit z eurozóny.

Předseda Evropské komise José Barroso po příletu do Cannes prohlásil, že odmítnutí pomoci Řeckem může mít nepředvídatelné důsledky. Hlavně by podle něj byly velice bolestné pro samotné Řeky. Předseda takzvané euroskupiny, tedy rady ministrů financí eurozóny, lucemburský premiér Jean-Claude Juncker, vyslal další varování, když řekl, že eurozóna nebude akceptovat, aby se některá členská země vyvázala z úmluv, na kterých se minulý týden na summitu v Bruselu společně dohodli všichni její členové.

Papandreu si chce referendem potvrdit mandát pro reformy

Řecký premiér má pro svůj plán podporu kabinetu. Ale musí odrážet kritiku i z vládních poslaneckých lavic. Jak v Ozvěnách dne upozornila ekonomka Věra Čolasová, která žije v Aténách, premiér si chce referendem potvrdit mandát pro úsporné kroky, které budou Řeky hodně bolet.

„Reformy jsou samozřejmě nezbytné, největší problém ale není ani tak jejich tvrdost, ale to, že se řeší všechny oblasti současně. Postihují tak celoplošně prakticky všechny skupiny obyvatel,“ uvedla.

„Probíhá propad výroby, což má za následek růst nezaměstnanosti v soukromém sektoru, a propouštějí se i státní úředníci. Snižují se mzdy i důchody. Vše vede k velkým obavám z budoucnosti,“ přiblížila.

Pokud by k referendu došlo, většina Řeků se podle Čolasové nakonec ale vysloví pro.

Klára Stejskalová, Ondřej Houska, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme