Rumunsko bude slavit svatého Václava. Svátek vyhlásí kvůli české menšině
Rumunsko vyhlásí 28. září za významný den. Stane se tak teprve druhou zemí na světě, kde bude svátkem stejně jako v České republice. V rumunském Banátu totiž dodnes žije početná česká menšina, která svatého Václava uctívá. Stále více zejména mladých lidí ale odchází z této chudé oblasti do země svých předků.
Zvony z kostela sv. Jana Nepomuckého v obci Eibentál svolávají k pravidelné modlitbě. Jejich jasný zvuk se nese napříč dlouhým údolím, které je poseté přízemními domky s červenými střechami.
Svatá Helena, Rovensko, Šumice. České vesnice se rozprostírají nad Dunajskou soutěskou u rumunsko-srbské hranice už téměř dvě stě let.
Rumunsko vyhlásí svátek sv. Václava 28. září za významný den. Natáčel o tom Robert Mikoláš
„Většina zdejších obyvatel je nábožensky orientovaná a svátek svatého Václava, ochránce českého národa, 28. září je pro ně velmi tradičním svátkem. Proto rumunský parlament vyhověl návrhu z řad české menšiny, která si vybrala tento den,“ vysvětluje velvyslanec České republiky v Rumunsku Jiří Šitler.
Do Banátu začali Češi odcházet na začátku 19. století s vidinou zlepšení životních podmínek. Do roku 1989 pak v této oblasti žilo ještě asi deset tisíc Čechů. Po listopadové revoluci však většina z nich, i kvůli vysoké nezaměstnanosti odešla. Dnes už tedy v celkem šesti vesnicích žijí jen asi tři tisíce našich krajanů.
„Je to dáno hlavně dvěma vlnami vystěhovalectví. Jedna byla již v roce 1945, kdy Češi z Banátu osídlovali české pohraničí. Hlavně Chebsko a západní Čechy. Další vlna potom přišla po roce 1989, kdy se uvolnily hranice a začala možnost cestování,“ dodává Jiří Šitler s tím, že z Banátu pochází i rodina jednoho z nejslavnějších Čechů:
„Třeba v té první vlně po roce 1945 přišli i rodiče slavného fotbalisty Pavla Nedvěda, kteří jsou oba banátští Češi.“
Stará Boleslav oslavuje českého patrona sv. Václava, ve městě jsou tisíce poutníků
Číst článek