Rumunsko bude slavit svatého Václava. Svátek vyhlásí kvůli české menšině

Rumunsko vyhlásí 28. září za významný den. Stane se tak teprve druhou zemí na světě, kde bude svátkem stejně jako v České republice. V rumunském Banátu totiž dodnes žije početná česká menšina, která svatého Václava uctívá. Stále více zejména mladých lidí ale odchází z této chudé oblasti do země svých předků.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Římskokatolický kostel ve Svaté Heleně v Banátu

Římskokatolický kostel ve Svaté Heleně v Banátu | Foto: Jana Šustová

Zvony z kostela sv. Jana Nepomuckého v obci Eibentál svolávají k pravidelné modlitbě. Jejich jasný zvuk se nese napříč dlouhým údolím, které je poseté přízemními domky s červenými střechami.

Svatá Helena, Rovensko, Šumice. České vesnice se rozprostírají nad Dunajskou soutěskou u rumunsko-srbské hranice už téměř dvě stě let.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rumunsko vyhlásí svátek sv. Václava 28. září za významný den. Natáčel o tom Robert Mikoláš

„Většina zdejších obyvatel je nábožensky orientovaná a svátek svatého Václava, ochránce českého národa, 28. září je pro ně velmi tradičním svátkem. Proto rumunský parlament vyhověl návrhu z řad české menšiny, která si vybrala tento den,“ vysvětluje velvyslanec České republiky v Rumunsku Jiří Šitler.

Do Banátu začali Češi odcházet na začátku 19. století s vidinou zlepšení životních podmínek. Do roku 1989 pak v této oblasti žilo ještě asi deset tisíc Čechů. Po listopadové revoluci však většina z nich, i kvůli vysoké nezaměstnanosti odešla. Dnes už tedy v celkem šesti vesnicích žijí jen asi tři tisíce našich krajanů.

„Je to dáno hlavně dvěma vlnami vystěhovalectví. Jedna byla již v roce 1945, kdy Češi z Banátu osídlovali české pohraničí. Hlavně Chebsko a západní Čechy. Další vlna potom přišla po roce 1989, kdy se uvolnily hranice a začala možnost cestování,“ dodává Jiří Šitler s tím, že z Banátu pochází i rodina jednoho z nejslavnějších Čechů:

„Třeba v té první vlně po roce 1945 přišli i rodiče slavného fotbalisty Pavla Nedvěda, kteří jsou oba banátští Češi.“

Stará Boleslav oslavuje českého patrona sv. Václava, ve městě jsou tisíce poutníků

Číst článek

Římskokatolický kostel ve Svaté Heleně v Banátu | Foto: Jana Šustová

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme