Rusko varovalo před pokusy revidovat historii druhé světové války

V Kremlu pod vedením prezidenta Vladimira Putina zasedá organizační výbor Vítězství, který připravuje oslavy 70. výročí konce druhé světové války v Evropě. Ruský prezident na úvod varoval před snahami přepsat dějiny vítězství nad fašismem a potlačit roli Sovětského svazu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimir Putin

Vladimir Putin | Zdroj: Reuters

„Dnes bohužel pozorujeme nejen pokusy pozměnit a zkreslit události této války, ale také cynickou a neskrývanou lež, drzé očerňování celé generace lidí, která tomuto vítězství dala prakticky vše,“ prohlásil ruský prezident Vladimir Putin.

Nepřímo tím poukázal na výroky některých polských a ukrajinských politiků, zpochybňující roli Ruska při osvobození Evropy nebo pochody bývalých příslušníků wehrmachtu v Pobaltí.

Květnové oslavy 70. výročí konce druhé světové války proto musí mít podle Putina nejen slavnostní a pietní rozměr, ale také osvětový.

Na oslavy přijede do Moskvy 9. května český prezident Miloš Zeman. Je zatím jediným prezidentem členské země Evropské unie, který se pro něco takového rozhodl.

Polsko prezidenta ani premiérku do Moskvy nepošle. Zvažuje, že uspořádá vlastní oslavy výročí konce války 8. května na poloostrově Westerplatte, kde světový konflikt začal.

Oslavám a vojenské přehlídce nebude přihlížet ani německá kancléřka Angela Merkelová. Do Moskvy chce přiletět o den později a společně s Putinem navštívit u kremelské zdi hrob neznámého vojína.

Oslav se naopak zúčastní například čínský prezident nebo vůdce Severní Koreji. Informoval o tom šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Podle něj přijedou v květnu do Moskvy představitelé z celkem 26 zemí.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme