Rusko vetovalo návrh rezoluce OSN k náletu v Idlibu. Znění je podle Lavrova předpojaté
Rusko ve středu vetovalo nejnovější návrh rezoluce Rady bezpečnosti OSN odsuzující chemický útok v Sýrii a požadující jeho přísné vyšetření. Podle ministra zahraničí Sergeje Lavrova je totiž předpojatý, protože předem obviňuje z použití chemických zbraní vládu Bašára Asada. Incident v syrském městě Chán Šajchún v provincii Idlib si minulý týden vyžádal desítky mrtvých, včetně mnoha dětí.
Rusko už dříve označilo návrh rezoluce Rady bezpečnosti OSN v jeho nynější podobě za nepřijatelný.
„Nevěříme, že má smysl přijmout usnesení o útoku chemickými zbraněmi v jeho současné podobě," sdělila před časem podle agentury Interfax mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová, podle níž se návrh neopírá o věrohodné údaje.
Čtěte také: Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov pak ve středu řekl, že znění rezoluce je předpojaté. Zároveň ale vyzval k tomu, aby se celý incident prošetřil.
„Myslím, že je kontraproduktivní, aby Rada bezpečnosti OSN takovou rezoluci schválila. Nevolá totiž jen po vyšetření chemického útoku, ale a priori obviňuje Damašek," uvedl ruský ministr zahraničí.
Spojené státy, Francie a Británie vypracovaly návrh rezoluce, který po Damašku požaduje, aby plně spolupracoval s mezinárodními vyšetřovateli. Také hrozí sankcemi v případě potvrzení, že v Sýrii byly k útoku použity otravné látky. Rusko jako stálý člen rady již v minulosti osmkrát vetovalo rezoluce, které byly namířeny proti syrskému režimu prezidenta Bašára Asada.
Nejnovější návrh rezoluce se týká útoku s údajně chemickými zbraněmi na syrský Chán Šajchún. Podle svazu syrských záchranných organizací si útok ze začátku dubna vyžádal nejméně 100 obětí a 400 zraněných. Exilová Syrská organizace pro lidská práva uvedla, že po útoku zemřelo 72 lidí, včetně 20 dětí a 17 žen.
Podle této syrské organizace útočila na město buď syrská armáda, nebo její spojenec Rusko, jejichž letadla na město prý shodila toxický plyn. Rusko i Sýrie takový útok popírají. Moskva navíc tvrdí, že plyn zřejmě pocházel z detonace chemického skladu rebelů, který bombardovala syrská vládní letadla. Povstalci prohlášení Ruska popřeli.
Předložte důkazy, žádá Moskva
Situace v Sýrii byla také jedním z bodů středečního jednání šéfa americké diplomacie Rexe Tillersona s ruským protějškem Lavrovem. Oba ministři se před novináři neshodli v pohledu na údajný útok plynem, který americká strana připisuje silám prezidenta Asada.
„Neviděli jsme žádné důkazy," prohlásil Lavrov. Varoval také na příkladu Iráku a Libye před „experimenty" v podobě snah svrhnout „totalitní diktátory". „Nepamatuji si pozitivní příklady. Budu rád, když mi je řeknete," uvedl na novinářský dotaz. Svržení Asada by podle něj pomohlo teroristům z Islámského státu.
Moskva podle Lavrova nesází na Asada, ale na to, že o budoucnosti země se mají domluvit sami Syřané. Důležité je, aby příští stát byl „demokratický a světský", až pak se má rozhodovat o osudu jednotlivých představitelů, a to bez tragických následků pro celý národ a stát.
Přestože se názory obou zemí na Sýrii v mnoha věcech rozchází, některé priority mají podobné. „Důkladně jsme rozebírali situaci v Sýrii a v některých oblastech se shodujeme. Oba chceme jednotnou a stabilní Sýrii a zabránit tomu, aby byl na jejím území ráj pro teroristy, kteří se snaží útočit na obě naše země," řekl po jednání Tillerson.