S Danielem Friedem a generálem Oberingem o americkém radaru v Česku

Představitelé amerického ministerstva zahraničí a Úřadu protiraketové obrany uvítali rozhodnutí české vlády zahájit jednání o možnosti postavit v Česku radar pro zjišťování případného raketového útoku z Blízkého východu. Přímou reakci na rozhodnutí české vlády sdělili zpravodaji Českého rozhlasu v Americe Alexandru Píchovi náměstek ministryně zahraničí Condoleezzy Riceové Daniel Fried a také šéf amerického úřadu protiraketové obrany generál Henry Obering.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

raketa Interceptor

raketa Interceptor | Foto: Missile Defence Agency USA

Náměstek Condoleezzy Riceové Daniel Fried uvítal rozhodnutí české vlády, které podle něj velmi pozitivně urychlí praktickou výměnu důležitých dat a informací.

"Jsme velice potěšeni tím rozhodnutím. Teď můžeme jednat o termínech a podmínkách možnosti instalovat radar v České republice a můžeme odpovědět na všechny otázky, které česká vláda a veřejnost mají. Je to pochopitelně kontroverzní záležitost. A jsem přesvědčen, že čím víc o tom budou lidé vědět, tím více budou spokojeni," říká Fried.

"Upřímně myslím, že čím více bude NATO zapojeno do našich dvoustranných rozhovorů, tím lépe. A myslím že naše dvoustranné diskuse a programy mohou být dobře zapojeny do celkové struktury NATO," odpověděl Fried na otázku, zda Washington bude vést rozhovory s Českem samostatně nebo v rámci NATO.

Hrozby Ruska vůči Česku a Polsku považuje náměstek americké ministryně zahraničí za nepřijatelné. Nejedená se ale podle něj o reálné nebezpečí. "Nebral bych tyto hrozby vážně. Rusové vědí, že tento program protiraketové obrany pro ně nemůže být hrozbou. Vědí to, protože jsme jim to vysvětlovali extenzívně," dodává Fried.

Rozhodnutí české vlády uvítal i šéf americké protiraketové obrany, generál Obering. Pokud jde o výhrady Ruska, vysvětlil Českému rozhlasu: "To, co navrhujeme, není žádná hrozba pro Rusko. Střely Interceptor jsou pouze obranné, nemají žádné výbušniny ani bojové hlavice. A mimochodem Interceptory jsou vystřeleny jen tehdy, když jste vystaveni útoku."

"Za prvé, budeme jednat s Rusy o technických detailech systému. Oni rozumí limitům jeho kapacity. Za druhé, pozveme Rusy do míst umístění našeho systému ve Spojených státech a stejně tak do míst v Evropě. A za třetí, nedá se mluvit o žádné hrozbě, protože mluvíme o deseti střelách Interceptor a o stovkách ruských raket," upřesnil další jednání s Ruskem Obering.

Na některá tvrzení, že radar může znamenat pro Česko ohrožení, Henry Obering namítl: "Budou Češi méně bezpeční, když nebudou mít tento druh obrany a Íránci budou pokračovat ve výrobě raket dlouhého doletu. A zvláště, když je jasné, že Írán vyvíjí jaderné zbraně, jak to pak bude odpovídat bezpečí českých lidí. Nemůžeme čekat až přijdou a pak budovat obranu. Musíme být připraveni."

Alexandr Pícha, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme