Severokorejci podle dohody uzavřou do 60 dnů svá jaderná zařízení

Šestistranné rozhovory v Pekingu skončily po pěti dnech jednání dohodou. Podle ní Severní Korea do 60 dnů uzavře svá klíčová nukleární zařízení a za to získá energetickou pomoc. Pchjongjang také přistoupil na návrat jaderných inspektorů vyhoštěných před čtyřmi lety.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderný reaktor v severokorejském Jongbjonu | Foto: AFP

Pchjongjang souhlasí, že uzavře své hlavní nukleární zařízení v Jongbjonu výměnou za 50 tisíc tun topného oleje či ekvivalent této hodnoty, a to do 60 dnů. Vše mají kontrolovat jaderní inspektoři OSN. Podle Pekingu navíc v případě, že Severní Korea přistoupí na další kroky vedoucí k ukončení jejího atomového programu, konkrétně že zničí zařízení v Jongbjonu, dalších 950 tisíc tun topného oleje. Celková hodnota této pomoci činí 250 miliónů dolarů.

Spojené státy také zahájí proces vedoucí k odstranění Severní Koreje ze seznamu zemí podporujících terorismus, dojde i k jednání o navázání diplomatických styků mezi Washingtonem a Pchjongjangem a zrušení amerických obchodních sankcí. Žádný termín dokdy ale stanoven nebyl.

Podle jaderných expertů má režim Kim Čong-ila v současnosti dostatek plutonia na výrobu dalších šesti až osmi atomových bomb. V dnes oznámené dohodě se sice mluví o zastavení severokorejského nukleárního programu, a týká se to i plutonia už extrahovaného z vyhořelého jaderného paliva, jistotu ale nikdo nemá. O podrobnostech a dalším postupu tak budou jednat vytvořené pracovní skupiny.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme