Média: Svědek vypověděl, že bývalé vedení slovenské policie se podílelo na diskreditaci Ficových oponentů

Bývalí členové vedení slovenské policie, kteří po obvinění z několika trestných činů skončili ve vazbě, se podle svědka podíleli na diskreditaci politických oponentů někdejší vládní strany Smer, včetně exprezidenta Andreje Kisky a nynějšího premiéra Igora Matoviče. Napsal to slovenský list Sme s odvoláním na výpověď bývalého šéfa kriminálního úřadu slovenské finanční správy Ľudovíta Makóa.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle výpovědi fungovalo i sledovací komando, které se zaměřilo na nynějšího premiéra Igora Matoviče. Ilustrační foto | Zdroj: Polícia Slovenskej republiky

„Z mého pohledu měla skupina tři cíle. Prvním bylo udržet politickou moc strany Smer, zejména eliminovat politické soupeře, respektive opozici. Druhým bylo obsadit všechny důležité nejvyšší pozice ve všech bezpečnostních složkách státu. A tím demonstrovat moc a sílu a následně využívat tyto vymoženosti,“ uvedl podle Sme Makó, který byl původně mezi zadrženými a nyní spolupracuje s policií.

Pokračování kauzy Gorila: slovenský soud poslal do vazby spolumajitele Penty Haščáka

Číst článek

Třetím cílem skupiny podle něj bylo vydělat na vydírání podnikatelů a na rozhodnutích vyšetřovatelů, kteří za úplatky konkrétní kauzy zametli pod koberec.

Skupina v čele s již stíhaným podnikatelem Norbertem Bödörem a jeho vzdáleným příbuzným, tehdejším šéfem policie Tiborem Gašparem, se podle Makóa například dohodla na opětovném otevření daňové kauzy rodinné firmy KTAG exprezidenta Kisky s cílem vytvořit tlak na tehdejší hlavu státu.

Kiska se jako prezident opakovaně dostal do křížku s Ficem a odmítl také ambice expremiéra stát se šéfem ústavního soudu. V kauze KTAG policie Kisku loni obvinila.

Sledování oponentů

Sme s odvoláním na Makóovou výpověď také napsalo, že skupina měla i vlastní sledovací komando, které se před pěti lety zaměřilo na současného předsedu vlády Matoviče. Ten jako opoziční politik dlouhodobě vystupoval proti Smeru-SD.

Slovenská policie zadržela dalšího svého bývalého šéfa. Lučanský se kvůli tomu vrátil z Chorvatska

Číst článek

„Během tohoto období jsme zpracovali denní rámec Igora Matoviče – kde bydlí, kde se zdržuje, s kým se stýká,“ uvedl Makó.

Gašpara, který byl v minulosti poradcem českého ministra vnitra Jana Hamáčka, a další někdejší ředitele elitních policejních složek slovenští kriminalisté zadrželi v listopadu. Obviněni byli kromě jiného ze založení zločinecké skupiny. Podle médií skupina čítala kolem deseti osob a spolupracoval s ní také již stíhaný šéf elitní složky prokuratury.

Vlna zatýkání představitelů slovenské justice, včetně soudců, dále bývalých vedoucích představitelů policie, úřadů a institucí či podnikatelů začala po letošních volbách, po kterých skončil v opozici po dlouholetém vládnutí Smer-SD. Politici nynější vládní koalice premiéra Matoviče již před letošními volbami prosazovali, aby policie měla volné ruce při vyšetřování různých kauz.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme