Smog v Číně zabije více lidí než kouření, ukázala nejnovější studie

V nejlidnatější zemi světa si cigaretu zapálí zhruba 350 milionů obyvatel, což je nejvíce na naší planetě. Pro Číňany ale větší nebezpečí než kouření představují částečky polétavého prachu. Informuje o tom nejnovější studie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smog v Pekingu

Smog v Pekingu | Zdroj: Reuters

Vědci zkoumali ovzduší v 31 velkých městech a zjistili, že smog v Číně zabil v roce 2013 téměř 260 tisíc lidí.

Na sto tisíc obyvatel tak připadá asi 90 úmrtí. Ve dvanácti městech toto smutné číslo překročilo stovku. Smog tak má fatálnější následky než kouření, přitom v Číně je dnes asi 350 milionů kuřáků.

Výzkum provedly organizace Greenpeace a pekingské univerzity. Podíleli se na ni tedy i čínští vědci, což dodává studii na věrohodnosti.

Jednou z příčin špatného ovzduší v čínských městech je nárůst automobilové dopravy. V Pekingu jezdí přes pět milionů aut.

Hlavní město proto rozhodlo o snížení jejich prodeje. Místo 240 tisíc nových vozů mohlo vloni státní poznávací značku dostat jen 150 tisíc. Naopak se zvyšuje podpora prodeje aut na elektrický pohon.

Peking - smog nad Zakázaným městem | Foto: licence Creative Commons Attribution 2.0 Brian Jeffery Beggerly

Na množství polétavých částic ve vzduchu se podílí i domácí vytápění nekvalitními tuhými palivy, tepelné elektrárny, těžební činnost nebo tavení rud a kovů. Ovzduší zhoršují také částice, které vítr odnese z holých ploch.

Polétavý prach tvoří většinou sírany, amonné soli, uhlík, některé kovy, dusičnany, případně i těkavé organické látky. V Číně zatím neexistují oficiální statistiky ohledně jejich vlivu na zdraví obyvatel.

Loni ale exministr zdravotnictví Čchen Ču uvedl, že na následky onemocnění z polétavého prachu zemře v Číně až půl milionu lidí.

Lékařský časopis The Lancet následně napsal, že toto číslo může být i více než dvojnásobné. Na 21 čínských měst proto přijalo plán, podle kterého má do roku 2017 dojít k výraznému snížení množství polétavých částic ve vzduchu.

Ekologové ale varují, že je nedostatečný, protože sníží počet úmrtí o zhruba 26 tisíc.

Jak vzniká smog | Foto: Michal Jindra

Robert Mikoláš, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme