Soudce nařídil kapitánovi Concordie domácí vězení. Žalobce žádá test na drogy

Kapitán lodi Concordia Francesco Schettino dostal domácí vězení a je už nyní v Sorrentu. Schettina zadrželi den poté, co výletní loď Concordia najela na útes u italského pobřeží a nejméně 11 lidí zahynulo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francesco Schettino | Zdroj: Reuters

Kapitán je obviněn ze zabití a předčasného opuštění lodi. Na palubu se nevrátil, ani když ho k tomu během evakuace cestujících vyzvala Pobřežní stráž. V případě prokázání viny mu hrozí až 12 let vězení.

Schettino byl vyslýchán tři hodiny. Podle jeho verze spadl z lodi a nemohl se na palubu vrátit, protože se už loď naklonila. Telefonát s velitelem pobřežní stráže v Livorně, který slyšel celý svět, ale svědčí o opaku. V rozhovoru velitel pobřežní stráže rozkazuje kapitánovi, aby se vrátil na loď. Kapitán se ale vymlouvá, že je tma a není nic vidět.

Proti kapitánovi svědčí i další výpovědi. Například bylo potvrzeno, že na lodi došlo ke vzpouře. Část posádky se kapitánovi, který nikdy nevyslal signál SOS, vzepřela a začala proti jeho vůli s evakuací lodi.

Dnes také vyšlo najevo, že k rozepřím mezi posádkou a kapitánem nedošlo poprvé. Už 17. prosince se loď Costa Concordia nacházela u francouzského přístavu Marseille, kdy zuřila silná bouře. Každá normální loď v takové situaci zůstane v přístavu a neodpluje. Francesco Schettino ale chtěl dokázat, že i v této situaci loď ovládá a donutil posádku k tomu, aby vypluli. Naštěstí se nikomu nic nestalo, posádka ale měla od tohoto okamžiku ke kapitánovi výhrady.

Prokurátor Francesco Verusio řekl, že rozhodnutí soudkyně pro předběžné vyšetřování v Grossetu Valerie Montesarchi nechápe. Nyní se čeká na výsledky rozborů, které objasní, jestli kapitán nepožil alkohol nebo drogy.

Během dneška mezitím pokračovaly záchranné práce. Potápěči našli v zádi lodi pět mrtvých lidí. Počet obětí víkendové havárie tak stoupnul na jedenáct. Stále se ale pohřešuje minimálně 24 lidí. Naděje, že je záchranáři objeví živé, je mizivá.


Místo havárie

Vědunka Lunardi, Jitka Malá, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme