Spekulanti chtějí vydělat na webových adresách koncentračních táborů

Poláci znovu ostře protestují proti používání zavádějícího termínu ‚polský koncentrační tábor‘. Ministerstvo kultury dokonce nařídilo, aby muzea v bývalých nacistických táborech změnila své webové adresy. Jak se ale ukázalo, využili toho hlavně spekulanti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vstupní brána do koncentračního tábora v Osvětimi | Foto: Památník Osvětim

Poláci se za každou cenu snaží svět naučit, že bývalé koncentrační tábory na území Polska vybudovali nacisti. Pořád totiž dochází zejména v západním tisku k trapasům, kdy se mluví a píše o takzvaných polských koncentračních táborech. Varšava se teď dokonce rozhodla, že kvůli tomu změní vybrané internetové adresy.

Polský ministr kultury nařídil, aby internetové stránky bývalých koncentračních táborů přestaly používat doménu pl. Navrhuje, aby státní instituce a muzea změnili své webové adresy na koncovku eu nebo org. Ministr si totiž myslí, že adresa s doménou pl uživatele internetu mate. Můžou si tak myslet, že nacistické koncentrační tábory na území Polska vybudovali Poláci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Vavrouška v Ranním Radiožurnálu

Jenomže na výzvu resortu kultury zareagovali nejrychleji spekulanti, kteří si nové internetové adresy koupili a zaregistrovali. Například mezinárodní domény stránek koncentračního tábora v Treblince nabízejí v přepočtu za třicet tisíc korun. Muzeum v Osvětimi už vyjednává s majitelem koncovky org. Jsou ale i tací, u kterých se hnulo svědomí a nabízejí tyto domény muzeím bezplatně.

Změna koncovek stránek není jediným tlakem Poláků na veřejné mínění. Naposled šlo o celosvětovou petici namířenou na světové deníky, aby nepoužívaly termín polské koncentrační tábory. Před pár lety dokonce Varšava vyhrožovala německému deníku Die Welt soudním procesem. Poláci také požadovali po UNESCU, aby na svém seznamu název koncentrační tábor Osvětim - Březinka rozšířilo o spojení německý nacistický koncentrační tábor.

Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme