Stavbu mešity provázejí ostrá slova, ale i Molotovovy koktejly

Ve východoberlínské čtvrti Pankow - Heinersdorf vrcholí tahanice kolem nové mešity. Ta má být vůbec první stavbou svého druhu ve východním Berlíně. Obyvatelé poklidné čtvrti na okraji německé metropole se nechtějí smířit s tím, že jim pod okny muslimská obec Ahmadíja postaví svůj svatostánek. Vzduchem létají nejen ostrá slova, ale bohužel taky Molotovovy koktejly.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

mešita

mešita | Foto: Jiří Hošek

Zpustlý pozemek na Tiniusstrasse číslo 5 dosud používala firma vyrábějící kysané zelí. Místním usedlíkům zbyly jen kyselé obličeje, když se dozvěděli, že má na dohled dálničního přivaděče vyrůst dvoupatrová mešita, dvanáctimetrový minaret a obytný dům pro imáma.

"My Němci toho o islámu, nebo o všelijakých sektách víme relativně málo. Netušíme, jestli zrovna tihle muslimové jsou mírumilovní. Podívejte se, kolik teroristů pocházelo z naší země?! Atentáty z 11.září vymysleli a provedli lidé, kteří bydleli v Německu. Nebo teď pachatelé bombových útoků na vlaky, ti tu taky žili léta bez povšimnutí."

Mladý muž, který bude mít z okna svého bytu mešitu jako na dlani, mi popsal jen jednu z příčin obav heinersdorfských občanů. Těm se taky nelíbí, že byli místní radnicí postaveni před hotovou věc. Nechápou rovněž, proč si Ahmadíja vybrala zrovna jejich čtvrť, když tu ani jeden ze členů muslimské obce nebydlí.

"Obrázek islámu a muslimů, který dlouhá léta nabízejí německému národu sdělovací prostředky, je strašný. Proto z nás mají obyvatelé Heinersdorfu oprávněně strach. Mám pro jejich postoj pochopení. Ujišťuji vás ale, že Ahmadíja je mírumilovné hnutí, které má za 120 let své existence čistý štít. To říká i německá vláda, protože jsme nikdy neupoutali pozornost zdejší zpravodajské služby."

Slova berlínského imáma obce Ahmadíja Abdula Basita Tárika znějí překvapivě smířlivě. V jeho pracovně si člověk nemůže nevšimnout nápisu "láska pro všechny, pro nikoho nenávist."

"Zkusil jsem všechno možné, abych navázal dialog. Mám za sebou mnoho schůzek se členy sdružení heinerdorfských občanů, kteří proti mešitě bojují. Mám ale pocit, že se mi jejich obavy nepodařilo zmenšit. Téma bohužel začali v předvolební kampani zneužívat neonacisté z NPD a taky představitelé dalších stran. Mají pocit, že tím získají popularitu nebo hlasy."

René Stadtkewitz sedí v berlínském městském zastupitelstvu za křesťansko-demokratickou CDU a už několik měsíců proti plánům Ahmadíje bojuje. Před třemi týdny mu neznámí útočníci hodili v noci do sklepa Molotovův koktejl. Příslušníky muslimské obce ale politik nepodezírá.

"Že to ale souvisí se stavbou mešity je nepopiratelné. Už předtím mi přišlo několik výhrůžných dopisů. Tehdy jsem si říkal, jak daleko jsou ochotni zajít? Nemám se radši stáhnout z politiky? Při útoku bylo štěstí, že jsme ještě nespali. Jinak to mohlo dopadnout hůř. Hasiči říkali, že chyběly tři, čtyři minuty a naše děti by se bývaly udusily."

Vypadá to, že Heinersdorfští vyčerpali všechny právní možnosti, jak stavbě mešity zabránit, a tak možná už příští měsíc vjede na pozemek v Tiniusstrasse první bagr. Pro mladou dívku ze sousedství je to hrozná představa.

"Mám strach. Nejsem žádný pravicový radikál, ani nemám nic proti vyznavačům jiné víry. Dokonce ani nemám nic proti mešitě. Ale mám prostě strach."

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme