Střety v Egyptě se vyostřují. U prezidentského paláce jsou tanky

Střety příznivců a odpůrců kroků egyptského prezidenta Muhammada Mursího se protáhly ze včerejšího večera až do brzkých hodin dnešního dne, kdy se utišily. Podle svědka agentury Reuters však nasadila armála před prezidentským palácem nejméně pět tanků a další prostředky vojenské techniky. Mají údajně zajistit bezpečnost budovy. V ulicích Káhiry je dnes zatím klid.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Před budovu prezidentského paláce v Káhiře umístila armáda tanky

Před budovu prezidentského paláce v Káhiře umístila armáda tanky | Zdroj: Reuters

Podle posledních informací si boje u prezidentského paláce v Káhiře vyžádaly 450 zraněných a pěti mrtvých. Příznivci a odpůrci egyptského prezidenta Muhammada Mursího na sebe házeli kameny a vrhali Molotovovy koktejly. Podle svědků byla slyšet i střelba.

Příznivci islamistů pak napadli opoziční demonstranty, kteří pokojně stanovali před prezidentským palácem.

Násilí se šíří i do dalších egyptských měst. Ve městech Suez a Ismáílíja vypálili útočníci místní sídla Muslimského bratrstva. Egyptská média přinášejí zprávy o útocích na příslušníky tohoto islamistického hnutí. Nakolik je informování objektivní, je těžké odhadnout.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémech současného Egypta mluvili ve Světě o desáté na Rádiu Česko spolupracovnice Českého rozhlasu v Egyptě Anna Janků a arabista Jaroslav Bureš

Turistické destinace však nepokoji zasaženy nejsou. V přímořských letoviscích či populárních jižních destinacích jako Asuánu či Luxoru je naprostý klid.

Opozice vedená Muhammadem Baradejem klade vinu za současné násilí prezidentu Mursímu. Žádá okamžité zrušení dekretu, který výrazně posílil prezidentovy pravomoci, a odložení referenda o ústavě. Podle místních odborníků na ústavní právo je navrhovaná ústava tou nejhorší, kterou kdy Egypt měl.

Prezident Mursí ale na referendu o sporném návrhu ústavy 15. prosince nekompromisně trvá. Jakýkoli dialog odmítá.

„Hodně Egypťanů lituje, že dali hlas Mursímu, protože měli naději, že bude změna. Ale změna nebyla, všechno jde ve starém systému, naopak ještě horším,“ popisuje atmosféru v zemi spolupracovnice Českého rozhlasu v Egyptě Anna Janků a dodává, že Mursí je jen loutkou v rukou Muslimského bratrstva.

Z mnoha stran zaznívá varování, že by násilí mohlo vyústit v občanskou válku. Prezident sice zatím trvá pevně na svojí pozici, nicméně jej jen za včerejšek opustilo hned šest poradců, rezignoval šéf volební komise, která měla dohlížet na blížící se referendum, svoji rezignaci podal i generální ředitel egyptské televize a 95 % soudců odmítá dozor nad referendem.

Vypadá to, že pozice prezidenta Mursího v zemi slábne. I proto očekávají Egypťané s napětím dnešní prezidentův projev, ve kterém by se měl poprvé vyjádřit k celé situaci.

Vladimír Kroc, Štěpán Macháček, Marína Dvořáková, Julius Neumann, Anna Janků Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme