Syrský prezident Asad prý tuší svůj konec. Spekulace zní i z Ruska

Syrský prezident Bašár Asad je údajně zlomený muž, který ví, že občanská válka skončí každopádně jeho smrtí. I takové informace přicházejí v těchto dnech v souvislosti se situací v Damašku. Syrská metropole se dostává pod stále větší tlak opozičních ozbrojenců. Krize už doléhá i na zahraniční diplomaty a humanitární pracovníky, a některé organizace je z bezpečnostních důvodů raději začaly stahovat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bašár Asad

Bašár Asad | Foto: HOPD | Zdroj: ČTK

Syrský prezident Asad vystupoval ještě nedáno velmi sebevědomě, nyní podle některých zpráv začal tušit svůj konec.
Informace jsou sice neověřené a z „druhé ruky“, ale přicházejí z míst, kde by to dříve bylo jen těžko představitelné, třeba z Ruska.

Známé je, že Rusko stojí, nebo alespoň donedávna za Asadem stálo. Dnes americký deník New York Times cituje ruského politologa Fjodora Lukjanova, který má dobré kontakty s ruskou diplomacií, a Rusové, kteří se s Asadem viděli, prý došli k závěrům, že Asad počítá s tím, že každopádně skončí velmi špatně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Sýrii sleduje blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček.

Samotný Lukjanov to rozebírá velmi zajímavě. Buď zůstane Asad v Damašku, dokud celá Sýrie nepadne do rukou povstalců a rebelů a on sám nebude zabit, nebo, pokud by se pokusil dostat do zahraničí, tak by ho zabili jeho věrní, kteří by museli zůstat na místě a bez něj čekat na očekávatelnou odplatu.

Mezitím přicházejí i jiné zprávy, třeba z Íránu. Šéf íránského parlamentu Alí Larídžání údajně nabídl Asadovi azyl, pokud by se syrský režim zhroutil. Právě v Íránu by pak mohl Asad najít útočiště.

Kvůli postupujícím bojům nařídila stažení desítek svých pracovníků OSN. A dá se čekat, že nebude sama. Například i Evropská unie, která má také své vlastní zastoupení v Damašku, stahuje diplomatický personál.

Obama znovu varoval Sýrii před použitím chemických zbraní

Číst článek

Některé země to udělaly už v době, kdy situace ještě nebyla tak špatná, například Spojené státy Americké, jejichž zájmy v Damašku teď zastupuje česká ambasáda.

Co se týká české diplomacie, tak ta říká, že úplně zatím ambasádu zavírat nechce, ale zvažuje velmi reálně omezení počtu zaměstnanců, kteří v Sýrii pracují.

Česká republika zvažuje snížení počtu diplomatů v Sýrii

Číst článek

Pro případnou evakuaci je důležité letiště v Damašku. Situace kolem něj je ovšem velmi „zapeklitá“. Už minulý týden dubajské aerolinky přerušily své lety. Potom něco podobného učinili Egypťané, včera se jedno letadlo letící do Damašku z Káhiry muselo vrátit uprostřed cesty. To všechno právě kvůli velice špatné situaci v oblasti letiště.

Ze Sýrie se ovšem teoreticky stále dá dostat třeba do Libanonu, a odtamtud pokračovat jinam.

Břetislav Tureček, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme