Syrský prezident oznámil OSN ukončení razií proti opozici. Realita je ale možná jiná

Syrský prezident Bašár Asad oznámil OSN ukončení vojenských a policejních akcí proti opozici. V noci na dnešek to ve svém prohlášení uvedla světová organizace. Asad podle ní o ukončení razií telefonicky informoval generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna. Zatím není jasné, jak se toto prohlášení projevuje v realitě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příznivci syrského prezidenta Bašhára Asada | Zdroj: Reuters

Šéf světové organizace během hovoru vyjádřil rozhořčení nad pokračujícími útoky syrské armády. Jak podle komuniké Pan Ki-mun zdůraznil, všechny vojenské operace a masové zatýkání musejí ustat. Asad mu prý na to řekl, že se tak už stalo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Komentátor Radiožurnálu Milan Slezák v poledních Ozvěnách dne.

Syrská vláda už dříve oznámila stažení armády z města Dajr az-Zór. Obyvatelé prý vojákům děkovali za obnovení pořádku a likvidaci opozičních ozbrojenců a banditů. Syrský režim tvrdí, že všechny akce jsou namířené proti zločincům. Opozice ale trvá na tom, že jde výhradně o represe proti nevinným civilistům.

Podle mnohých se ale věřit slovům prezidenta Asada, že vojenské operace proti oponentům režimu skončily, příliš nedá. „Je velice obtížné monitorovat, co se děje v Sýrii, protože tam nejsou zahraniční novináři. Ale podle zpráv opozice, už od doby, co prezident Asad vyhlásil konec vojenských operací, zemřelo dalších 9 lidí,“ řekl komentátor Radiožurnálu Milan Slezák.

„Navíc poté, co prezident Asad v minulosti už mnohokrát porušil své slovo, bych spíš věřil syrské opozici,“ doplnil Slezák. Civilních obětí je podle zpráv syrské opozice nejméně 1800. Některé zdroje mluví o více než 2000 mrtvých. Ztráty jsou ale i na straně armády a policistů - režim mluví o několika stovkách obětí.

Břetislav Tureček, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme