Tanky syrské armády údajně obsadily centrum města Hamá

Syrská armáda pokračuje v razii ve městě Hamá. Osmisettisícové město je teď hlavním dějištěm krvavé revolty proti diktatuře prezidenta Bašára Asada. Podle svědků obsadily tanky po noční operaci na jeho okrajích samotné centrum města a v jeho částech je teď slyšet střelba. Američtí poslanci zatím připravují návrh na zesílení sankcí proti Sýrii.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrští vládní vojáci projíždějí provincií Idlib

Syrští vládní vojáci projíždějí provincií Idlib | Zdroj: Reuters

Rada bezpečnosti OSN už podruhé konzultace o Sýrii přerušila, jednání má pokračovat opět dnes. Pokud se na něčem shodne, záleží podle zahraničně-politického analytika Českého rozhlasu Milana Slezáka na tom, jestli to bude formou rezoluce nebo prohlášení:

„Rezoluce je závazná, prohlášení nemusí mít žádný efekt. To je starý známý spor, zda je lepší mít pro Západ na své lodi Rusko a Čínu - jako stálé členy Rady bezpečnosti, státy s právem veta, ale platit za to tím, že potom to prohlášení bude umírněnější a nebude mít ten efekt, který by mohlo mít, kdyby tu rezoluci formuloval jenom Západ.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Světa o desáté byl zahraničně-politický komentátor ČRo Milan Slezák.mp3

Z úst západních politiků zatím nezaznívají výzvy, aby Bašár Asad odstoupil, přitom u Muammara Kaddáfího v Libyi nebo Husního Mubaraka v Egyptě s tím neměli až takový problém.

„Výzvy se ozvaly, třeba v zastřenější formě, že už to nemůže pokračovat, že prezident Asad vyčerpal své možnosti a měl by odejít,“ říká Milan Slezák, podle kterého má Západ mnoho důvodů, proč být opatrnější:

„Syrská armáda je silnější, než byla libyjská. Nikomu se nechce do dalšího dobrodružství poté, co Afghánistán vyčerpává západní zdroje a pozornost. Ještě úplně neskončil zápas o Irák a je teprve měsíc do konce libyjské kampaně - tu si stanovilo samo NATO. Není jasné měsíc před prodloužením doby pro válčení, zda to bude stačit. Navíc není jasné, koho by Západ v Sýrii podpořil. Rozhodně nemůžeme mít jistotu, že jsou to lidé, kteří usilují o západní model demokracie.“

Rusko není proti rezoluci

Rusko už naznačilo, že by nebylo kategoricky proti rezoluci, která by násilnosti v Sýrii odsoudila. Itálie odvolala z Damašku svého velvyslance a vyzvala ostatní země Evropské unie, aby udělaly totéž. Sedmadvacítka už počátkem týdne zpřísnila sankce vůči představitelům Asadova režimu. K podobnému kroku teď vyzývají Bílý dům i američtí senátoři.

Státní ozbrojené složky zabily v Sýrii od neděle asi 140 lidí, drtivou většinu z nich v Hamá. Jeho obyvatelé podle svědků prchají do okolních vesnic v obavách z toho, že armáda udeří na město plnou silou. Zatímco opozice umisťuje na internet videa ukazující demonstranty a brutalitu represivních složek, státní televize vysílala záznam prezidentovy návštěvy u raněného vojáka, kterého měly napadnout ozbrojené kriminální gangy. Právě proti nim režim podle svých slov bojuje.

Milan Slezák, Jan Prokeš, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme