Tisíce Francouzů opět demonstrují proti sociální politice vlády

Ve Francii začala nová vlna demonstrací proti sociální politice vlády. Po celé zemi jich odbory zorganizovaly více než sto. V ulicích velkých měst protestují zaměstnanci soukromého, ale i státního sektoru. Nelíbí se jim hlavně záměr vlády prodloužit týdenní pracovní dobu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

stávka ve Francii

stávka ve Francii | Foto: EPA

Zvýšit platy, ne pracovní hodiny - to je slogan mnoha dnešních demonstrací. Za den protestních akcí se postavily téměř všechny odborové organizace Francie. Dějištěm prvních demonstrací jsou Toulouse, Nancy a Lyon, ale celkově jsou tyto akce svolávány ve více než stovce měst.

K účasti jsou vyzýváni i zaměstnanci veřejného sektoru. Ti v lednu vyjádřili svou nespokojenost řadou stávek. Odbory doufají, že stejně jako tehdy zmobilizují i tentokrát alespoň 300.000 lidí. Vláda mobilizaci pozorně sleduje, ale ministr financí a hospodářství Hervé Gaymard řekl, že manifestace vládní politiku nezmění.

O revizi zákona o pětatřicetihodinovém týdnu teď jedná parlament. Protože vládní pravice, která k ní dala podnět, v něm má pohodlnou většinu, lze čekat její schválení. Podle nedávného průzkumu je ale 77 procent Francouzů pro zachování dosavadního stavu.

Veronika Lefrancois, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme