Tisíce Francouzů opět demonstrují proti sociální politice vlády

Ve Francii začala nová vlna demonstrací proti sociální politice vlády. Po celé zemi jich odbory zorganizovaly více než sto. V ulicích velkých měst protestují zaměstnanci soukromého, ale i státního sektoru. Nelíbí se jim hlavně záměr vlády prodloužit týdenní pracovní dobu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

stávka ve Francii | Foto: EPA

Zvýšit platy, ne pracovní hodiny - to je slogan mnoha dnešních demonstrací. Za den protestních akcí se postavily téměř všechny odborové organizace Francie. Dějištěm prvních demonstrací jsou Toulouse, Nancy a Lyon, ale celkově jsou tyto akce svolávány ve více než stovce měst.

K účasti jsou vyzýváni i zaměstnanci veřejného sektoru. Ti v lednu vyjádřili svou nespokojenost řadou stávek. Odbory doufají, že stejně jako tehdy zmobilizují i tentokrát alespoň 300.000 lidí. Vláda mobilizaci pozorně sleduje, ale ministr financí a hospodářství Hervé Gaymard řekl, že manifestace vládní politiku nezmění.

O revizi zákona o pětatřicetihodinovém týdnu teď jedná parlament. Protože vládní pravice, která k ní dala podnět, v něm má pohodlnou většinu, lze čekat její schválení. Podle nedávného průzkumu je ale 77 procent Francouzů pro zachování dosavadního stavu.

Veronika Uhlířová-Lefrancois, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme