Turecké školy se víc zaměří na náboženství. Evoluce je kontroverzní a komplikovaná

V tureckých školách se žáci přestanou učit o evoluci. Podle předsedy výboru pro vzdělávání jde o diskutabilní, kontroverzní a pro studenty moc komplikované téma, píše britský The Guardian.

Ankara Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan | Zdroj: ČTK

„Věříme, že tyto předměty jsou mimo porozumění žáků," řekl podle Guardianu Alpaslan Durmuş, který předsedá výboru pro vzdělávání, ve videu na stránkách tureckého ministerstva školství.

Podle Durmuşe tak budou zmínky o evoluci odstraněny z učeben biologie pro deváté třídy a učivo bude odloženo až na vysokoškolská studia. Další změna by se poté měla týkat výuky sekulárního dědictví, která má být znatelně zredukována.

Turecko pokračuje v čistkách. Nařídilo zatknout osmdesát ministerských úředníků

Číst článek

Odklon od sekularismu?

Podle tureckých médií se tak v zemi dá očekávat i zvýšení počtu hodin věnovaných studiu náboženství. Durmuş také dodal, že důraz bude kladen na výzkumy tureckých a muslimských vědců. A změny by se mohly týkat i výuky historie. Ta by se měla posunout pryč od eurocentristického přístupu.

Akce pravděpodobně vyvolá hněv u sekulární opozice v zemi. Podle kritiků vlády se veřejný život stále více zbavuje sekulárních tradic, které vytvořil zakladatel národa Mustafa Kemal Atatürk.

Opozice už dlouho tvrdí, že se prezident Recep Tayyip Erdogan a vláda postupně snaží překrýt národní hodnoty těmi náboženskými a zakládají si na neoosmanských ideálech, které vidí Turecko jako předvoj většího islámského národa.

Vzdělávání je obzvláště ožehavé téma, a to kvůli svému potenciálu ve formování příštích generací. Už dříve proběhly malé protesty rodičů proti způsobu, jakým se na školách vyučuje náboženství.

Turecká ambasáda zrušila basketbalistovi NBA pas, Kanter viní prezidenta Erdogana

Číst článek

Porážka 'bílých Turků'

Koncept evoluce je mezi hlavními muslimskými duchovními v arabském světě málo přijímán. Ti věří, že je v rozporu s tvrzením, že to byl bůh, kdo vdechl život prvnímu muži Adamovi poté, co jej vytvaroval z hlíny.

Přesto se téma na tureckých středních školách vyučuje v hodinách biologie. Evoluce se ostatně stala středem zájmu už začátkem roku, když místopředseda turecké vlády Numan Kurtulmuş popsal proces jako „teorii, která byla jak archaická, tak postrádala dostatečné důkazy“.

„Změny byly založeny na rozsáhlé veřejné konzultaci, ve které rodiče a veřejnost hráli klíčovou roli," dodal šéf vzdělávacího výboru. Návrhy změn byly k veřejné konzultaci zveřejněny začátkem letošního roku. Definitivní podoba výukových osnov bude oznámena na konci muslimského posvátného měsíce ramadánu.

Mnoho ze současných podporovatelů prezidenta Erdogana oceňuje jeho zbožnost a vidí jeho vzestup jako porážku tzv. „Bílých Turků" – tedy jakési elity západního stylu, která dominovala vyšší třídě a byla obviněna z opovrhování chudších a nábožensky založených občanů.

jra Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme