Turecko chce sjednocený Kypr, jinak zmrazí vztahy s EU

Turecká diplomacie s obavami vyhlíží polovinu příštího roku, kdy by se měla symbolicky chopit vlády nad Evropou řecká část Kypru. Ankara je patronem nikým jiným neuznávané severní části, a teď tlačí na to, aby se do roka a do dne ostrov sjednotil. Pokud se tak nestane, zmrazí prý své vztahy s Evropskou unií.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ostnatý drát na Kypru

Ostnatý drát na Kypru | Foto: jackan

Českému eurokomisaři pro rozšíření Štefanu Fülemu to sdělil turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu. Pan Füle opáčil, že si Turecko s ohledem na to, že už má za sebou parlamentní volby, přeje novou dynamiku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vít Beneš z Ústavu mezinárodních vztahů ve Světě o desáté na Rádiu Česko

„To prohlášení pramení z určité dlouhodobé frustrace Turecka nad přístupem Evropské unie k Turecku a je nutné ho vnímat v souvislosti s aktuálním smířením se Turecka s kolapsem přístupových jednání a v zásadě i rezignací na vstup Turecka do EU,“ říká Vít Beneš z Ústavu mezinárodních vztahů.

„Je to určitý nátlak na řeckou část Kypru a ta hrozba je v zásadě reálná. Turecko blokádou Rady EU nemá co ztratit,“ vysvětluje Beneš.

„Ten správný čas pro vyřešení řeckého konfliktu byl před rokem 2004. Pro řešení takovýchto dlouhodobých a citlivých konsensů potřebujete relativně tichá jednání, nejlépe pod záštitou respektované mezinárodní organizace. To, co dělá Turecko i Kypr, jsou silácké pozice, neochota ustoupit,“ tvrdí Beneš.

Tomáš Pavlíček, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme