Turecko chce sjednocený Kypr, jinak zmrazí vztahy s EU
Turecká diplomacie s obavami vyhlíží polovinu příštího roku, kdy by se měla symbolicky chopit vlády nad Evropou řecká část Kypru. Ankara je patronem nikým jiným neuznávané severní části, a teď tlačí na to, aby se do roka a do dne ostrov sjednotil. Pokud se tak nestane, zmrazí prý své vztahy s Evropskou unií.
Českému eurokomisaři pro rozšíření Štefanu Fülemu to sdělil turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu. Pan Füle opáčil, že si Turecko s ohledem na to, že už má za sebou parlamentní volby, přeje novou dynamiku.
„To prohlášení pramení z určité dlouhodobé frustrace Turecka nad přístupem Evropské unie k Turecku a je nutné ho vnímat v souvislosti s aktuálním smířením se Turecka s kolapsem přístupových jednání a v zásadě i rezignací na vstup Turecka do EU,“ říká Vít Beneš z Ústavu mezinárodních vztahů.
„Je to určitý nátlak na řeckou část Kypru a ta hrozba je v zásadě reálná. Turecko blokádou Rady EU nemá co ztratit,“ vysvětluje Beneš.
„Ten správný čas pro vyřešení řeckého konfliktu byl před rokem 2004. Pro řešení takovýchto dlouhodobých a citlivých konsensů potřebujete relativně tichá jednání, nejlépe pod záštitou respektované mezinárodní organizace. To, co dělá Turecko i Kypr, jsou silácké pozice, neochota ustoupit,“ tvrdí Beneš.