Turecko očekává kvůli ruskému bombardování další vlnu běženců ze Sýrie

Turecko se obává příchodu dalších zhruba 70 tisíc běženců ze Sýrie. K tureckým hranicím by podle premiéra Ahmeta Davutoglua mohli dorazit, pokud na severozápadě Sýrie neskončí boje a nálety. Turecko sice uzavřelo hranice, uprchlíky prý ale úplně odmítat nebude.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Běženci na turecko-syrské hranici | Zdroj: Reuters

„Rusko stále nemilosrdně bombarduje civilisty, kteří s terorismem nemají nic společného. Devadesát procent z šesti tisíců ruských náletů mířilo na civilisty,“ oznámil turecký premiér Ahmet Davutoglu.

Rusko za nálety kritizoval také předseda Evropské rady Donald Tusk. Podle Moskvy ale neexistují důkazy o tom, že by si ruské bombardování vyžádalo oběti mezi civilisty.

Ankara v předchozích dnech přijala asi 10 tisíc uprchlíků, pak hranice uzavřela a údajně pouští pouze nemocné a zraněné. Stanové tábory pro uprchlíky jsou podle humanitárních organizací přeplněné. Turecko už přijalo na 2,7 milionu Syřanů, kteří prchají před občanskou válkou.

Evropská unie slíbila Turecku na řešení uprchlické krize tři miliardy eur, tedy v přepočtu asi 81 miliard korun. Česko podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka z ČSSD přispěje Ankaře v přepočtu zhruba deseti miliony korun.

„Je třeba, aby se v Turecku vytvořily podmínky pro to, aby tady ti lidé mohli nějakou dobu pracovat a žít a my bychom v tom měli Turecku pomoci,“ poznamenal šéf české diplomacie v tureckém Izmiru.

Česko poskytne Turecku 10 milionů korun na řešení uprchlické krize

Číst článek

Migranti / uprchlíci - trasy | Foto: Český rozhlas

Anna Jadrná, Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme