Lidé na jihu Spojených států čelí po hurikánu Ida další zkoušce: několik týdnů bez elektřiny a pitné vody

Obyvatelé Louisiany, kterou se o víkendu prohnal silný hurikán Ida, se připravují na další nebezpečí – až několik týdnů bez elektřiny a vlnu veder, informovala v úterý agentura AP. Záchranáři mezitím odklízejí trosky po bouři, která si vyžádala nejméně dva životy. Stovky tisíc lidí také nemají pitnou vodu, obyvatelé nabízejí vodu z bazénů pro osobní hygienu nebo splachování toalet.

New Orleans Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Následky hurikánu Ida

Následky hurikánu Ida | Foto: Marco Bello | Zdroj: Reuters

Ida zasáhla Louisianu v neděli kolem poledne místního času jako hurikán čtvrté kategorie na pětibodové škále. Provázel ji vítr o rychlosti až 240 kilometrů v hodině. Stala se pátým nejsilnějším hurikánem, jaký kdy zasáhl pevninu, poznamenala AP.

Ida, jeden z nejsilnějších hurikánů za 170 let, dorazil do Louisiany. Úřady doporučily nevycházet

Číst článek

Následně bouře s postupem na sever slábla, vítr v ní nyní podle Národního centra pro hurikány (NHC) dosahuje rychlosti zhruba 48 kilometrů za hodinu.

Bouře si přímo vyžádala nejméně dvě oběti. Úřady dříve informovaly o motoristovi, který se utopil v New Orleansu, na dalšího člověka u města Baton Rouge spadl strom.

Třetí možnou obětí je 71letý muž, kterého napadl aligátor, když se brodil zaplavenou ulicí v obci Slidell. Zvíře mu ukouslo ruku. Muže z vody vytáhla jeho manželka a vydala se pro pomoc. Když se na místo vrátila, muž tam již nebyl.

Následky hurikánu

V sousedním státě Mississippi v noci na úterý zemřeli dva lidé a dalších deset jich bylo zraněno, když se pod nimi probořila silnice. Neštěstí podle místních úřadů patrně souviselo s přívalovými deštěm, který s sebou bouře Ida přinesla. Do zhruba šest metrů hluboké díry, která vznikla odplavením části dvouproudé silnice, spadlo sedm vozidel, napsal zpravodajský server stanice CNN.

Photos of the damage post Hurricane Ida in Laplace

Courtesy of Javalyn LeBlanc

00:30 – 31. 08. 2021

87 169

Silný vítr a déšť v regionu zpustošil elektrickou síť, bez elektřiny se ocitlo celé New Orleans a stovky tisíc dalších obyvatel státu. Zatím není jasné, kdy se dodávky podaří obnovit.

Oprava elektrické sítě

Podle guvernéra Louisiany Johna Bela Edwardse s opravou elektrických sítí pomáhá na 25 tisíc pracovníků, další se očekávají v následujících dnech. Jeho kancelář škody na elektrickém vedení označila za „katastrofální“ a na některých místech mohou být dodávky obnoveny až za několik týdnů. Úřady v okrese Jefferson Parish jižně od New Orleansu uvedly, že výpadek potrvá nejméně tři až čtyři týdny.

Město New Orleans vyhradilo sedm míst, kam si lidé mohou přijít pro potraviny a využít klimatizované prostory. Stát Louisiana během úterý zřídí místa pro distribuci jídla, ale také pitné vody a ledu. Úřad guvernéra řeší také například možnost připojení k elektrické energii pro lidi na plicních ventilátorech, píše AP.

Lineman from across the country are traveling to Louisiana & Mississippi to help restore power lost during Hurricane #Ida. We also sent over 190 generators that are now in place to keep critical structures running properly.

More on our response efforts: fema.gov/disaster/hurri…

20:14 – 31. 08. 2021

274 1110

Nedostatek vody

Bez pitné kohoutkové vody je podle odhadů 440 tisíc lidí, dalších téměř 320 tisíc lidí má k dispozici vodu, která je bezpečná ke konzumaci po převaření.

Obyvatelé Louisiany se navíc připravují na vlnu veder, která podle CNN zasáhne až dva miliony lidí žijících v oblastech poničených hurikánem. Ve středu by podle předpovědí pocitová teplota měla přesáhnout 40 stupňů Celsia.

Obyvatelka New Orleansu Pamela Mitchellová AP řekla, že přemýšlela nad odchodem z města do doby, než se výpadek elektřiny podaří obnovit. Její 14letá dcera Michelle se však rozhodla zůstat, a tak vyklízejí ledničku a potraviny ukládají do přenosného chladicího boxu.

Další obyvatelé města se spoléhají na generátory a velkorysost sousedů. Hank Fanberg uvedl, že mu využití jejich elektřiny nabídli sousedé z obou vedlejších domů. Na přípravu jídla ji však využívat nemusí. „Mám gril na plyn i na uhlí,“ uvedl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme