V Americe omezují přátelství soudců na Facebooku přísná pravidla
Užívání Facebooku můžete soudcům zakázat jen těžko. Ve Spojených státech, kde se sociální sítě rozvíjejí nejdéle, ale mají pro muže a ženy v talárech přece jen určitá pravidla, která třeba v českých podmínkách chybí.
„Je to svět, kde jsem králem,“ zpívají američtí komici Rhett & Link v satirické písničce o Facebooku. Američtí soudci si ale musejí dávat dobrý pozor, aby takovému pocitu náhodou nepropadli. Americká advokátní komora totiž vydala v únoru zvláštní směrnici o tom, jak mohou soudci sociální sítě využívat. Podílel se na nich i Dennis Rendleman.
„Rodinné, přátelské nebo sociální vztahy nesmějí ovlivňovat rozhodování soudce. A to platí o jakémkoli společenském prostoru, včetně třeba Facebooku,“ říká Rendleman.
Kdyby sám soudce nebo jiní lidé navozovali dojem, že jakákoli osoba nebo organizace může soudce ovlivňovat, pak ho to diskvalifikuje. Tenhle šroubovaný právnický jazyk vysvětlí jedna kauza z Floridy.
V Česku se přátelení soudců s advokáty na Facebooku příliš neřeší, v Americe ale už mají poměrně přísná pravidla
Jistý Pierre Domville z městečka Sunrise čelí třem obviněním nevhodného a nemravného chování před dítětem. Když se jeho případ dostal k soudu, zjistil Domvillův právník, že se soudce Andrew Siegal na Facebooku přátelí se státní prokurátorkou Nicole Alvarezovou. A proto není zaručené, že není podjatý. Odvolací soud dal žalovanému Pierru Domvillovi za pravdu s tím, že „soudci se netěší neomezené společenské svobodě stejně jako teenageři“.
Případ ještě definitivně neskončil a bude mít dohru před floridským nejvyšším soudem. Naznačuje ale jednoznačně převažující trend.
„V americkém justičním systému si každý stát sice stanovuje svá vlastní pravidla,“ dodává Dennis Rendleman. Ale právě proto, aby v nich panovala shoda, vydala komora ta svoje. V podstatě potvrzují omezení, která platí při běžném společenském styku.
Přátelení soudců a advokátů na Facebooku české předpisy neřeší
Číst článek
Příklad: Je nepřípustné, aby soudce jezdil třeba na společnou rodinnou dovolenou se státním zástupcem nebo advokátem, který před ním může stanout v soudní síni. Stejně tak je nevhodné, aby si soudce takhle s nějakými právníky vyměňoval prostřednictvím sociální sítě fotografie v plavkách nebo s rodinou. Navíc je tu ještě jedno riziko.
„Sociální média jsou notoricky nedostatečně zabezpečená. Něco, co by soudce řekl starému kamarádovi v rozhovoru mezi čtyřma očima, určitě nepatří třeba do facebookové zprávy, natož veřejného komentáře,“ shrnuje Dennis Rendleman z Americké advokátní komory.