V Hongkongu si lidé připomínají oběti masakru na Tchien-an-men

Ani po 23 letech si Číňané nesmí připomínat oběti násilného potlačení demonstrací v centru Pekingu. Na náměstí Nebeského klidu, neboli Tchien-an-men, začátkem června 1989 zemřely po zásahu armády přinejmenším stovky lidí, některé zdroje mluví o tisících. A další stovky těch, kdo požadovali demokratické reformy, pak režim tehdejšího vůdce Teng-Siao-Pchinga popravil.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jedna z fotografií pořízených na náměstí Nebeského klidu 4. 6. 1989, vystavených v Hongkongu

Jedna z fotografií pořízených na náměstí Nebeského klidu 4. 6. 1989, vystavených v Hongkongu | Zdroj: ČTK

Čínská komunistická vláda dodnes tvrdí, že šlo o spiknutí kontrarevolucionářů. Jedinou výjimkou, kde si událost připomínají, je tradičně Hongkong.

Do místního Victoria parku, kde se koná benefiční koncert, zatím přišly uctít památku obětí pekingského masakru tisíce lidí. Večer by podle odhadů mohlo na koncert přijít a poté zapálit svíčku až 150 tisíc lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O připomínkách výročí pekingského masakru z června 1989 mluvila ve Světě o jedné asijská zpravodajka ČRo Kateřina Procházková

Vzpomínkové akce v centru Hongkongu probíhají celý den. Lidé píší petice, v nichž žádají propuštění vězňů zadržených v roce 1989 na náměstí Nebeského klidu a skládají se na květiny. V hongkongském Memorial muzeu pak otevřeli několikadenní vzpomínkovou výstavu o tchien-an-menské tragédii, na které jsou k vidění unikátní fotografie z června 1989 a některé dochované předměty.

Naproti tomu centrum Pekingu je jako každoročně pod přísnou kontrolou. Stovky policistu a tajných agentů hlídají nejen náměstí Tchien-an-men, ale také hlavní třídu protínající Peking.

Do Victoria parku přišly uctít památku obětí pekingského masakru tisíce lidí | Foto: Kateřina Procházková

Pod kontrolou jsou také podle organizace Human Rights čínští disidenti a rodiny obětí pekingského masakru. Někteří aktivisté byli údajně už několik dní před výročím zatčení.

Pomaleji dnes funguje mimochodem i internet a na spoustu jindy dostupných stránek, například zahraničních médií, se nedá dostat. Omezeno bylo i vyhledávání na internetu – zablokovaná jsou například slova jako čtvrtého, červen, svíčka a podobně. Jako každoročně se tak čínské úřady snaží všemi způsoby zabránit jakýmkoli vzpomínkovým akcím.

Přes snahu čínských úřadů si ale oběti událostí na Tchien-an-men připomenou i někteří lidé v kontinentální Číně. Jde například o sdružení Tchien-an-menské matky, které každoročně posílají čínské vládě do Pekingu otevřený dopis, ve kterém vyzývají k odpovědnosti za masakr v roce 1989. Rodiny obětí by podle této skupiny měly být i po letech odškodněny a informovány pravdivě o tom, co se tehdy stalo.

V Hongkongu si lidé připomínají oběti masakru na Tchien-an-men | Foto: Kateřina Procházková

Za to několik let bojoval i otec jednoho ze zavražděných studentů Ja Wej-lin, který se před zhruba týdnem oběsil. Tento muž příbuzným zanechal zprávu, ve které napsal, že život si bere na protest proti tomu, že čínská vláda více než 20 let o střelbě do demonstrantů nemluví a rodinám se neomluvila, ani jim nedala žádné náhrady.

O propuštění všech vězňů z Tchien-an-menu dnes také Peking požádaly Spojené státy, které upozornily i na nutnost vyšetřit tehdejší událost.

mta, Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme