V Itálii ožívá obří korupční skandál, týká se 11 bývalých fotbalových hvězd

Italští vyšetřovatelé obviňují jedenáct bývalých fotbalových hvězd z toho, že se obohatili nekalým způsobem. V jejich kapsách zmizelo do roku 2003 deset miliónů eur. S tímto vyšetřováním znovu vyplouvá napovrch jeden z největších korupčních skandálů, který Itálie v nedávné historii zažila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výsledek vyšetřování korupčních kauz je prakticky nulový | Foto: Fotobanka Stock.xchng

Jedenáct bývalých hráčů fotbalového klubu AC Parma vyšetřuje policie z podvodu v souvislosti s kauzou Parmalat, která je označována za jeden z největších evropských finančních skandálů.

Společnost Parmalat sídlící v italské Parmě patřila do roku 2003 mezi největší světové potravinářské koncerny. V roce 2003 vyšlo najevo, že byla dlouhodobě tunelována svým zakladatelem Callistem Tanzim. Firma pak skončila s astronomickým dluhem ve výši přibližně 15 miliard dolarů. Tanzi byl v roce 2008 odsouzen na deset let.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jedenáct bývalých fotbalistů AC Parma vyšetřuje policie z podvodu. Ve studiu Odpoledního Radiožurnálu byl s podrobnostmi redaktor Pavel Polák.

Callisto Tanzi vlastnil také fotbalový klub AC Parma. Italští vyšetřovatelé obviňují jedenáct fotbalistů z parmského klubu, že si nad rámec svých kontraktů přivydělávali podvodem.

Podle policie jim Parmalat vyplácel honoráře za reklamu, za prezentování firmy, které se ale ve skutečnosti nikdy neuskutečnilo. Mělo jít tedy o podvod a tunelování firmy.

Italská média už zveřejnila i jména obviněných fotbalistů. La Gazetta dello Sport uvádí, že šlo o Faustina Asprillu, Dina Baggia, Hermána Crespa, Luigiho Apolloniho a další.

Je mezi nimi i známé jméno bulharského útočníka Christa Stojčkova, který si měl na těchto pochybných smlouvách vydělat přibližně půl miliónu dolarů. Stojčkov hrál za Parmu v sezóně 1995-96.

Spolu s fotbalisty obvinili vyšetřovatelé další téměř dvacítku osob s blízkým vztahem k fotbalovému klubu. A to pro důvodné podezření, že záměrně tunelovali firmu Parmalat.

Pokud se bývalým fotbalistům prokáže, že o podvodu věděli, což bude pravděpodobně předmětem soudního řízení, pak by jim podle italského práva hrozilo až 18 měsíců za mřížemi.

Pavel Polák, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme